Transporty medyczne z zagranicy


02/11/2017

Jak wynika z raportu AXA Assistance „Ubezpieczenia turystyczne Polaków”, sezon letni 2017 obfitował w skomplikowane przewozy medyczne, jak transport samolotem sanitarnym (air-ambulance). Do września 2017 roku zostało zorganizowanych 12 takich transportów, to dwa razy więcej w porównaniu do ubiegłego sezonu.
 
Air-ambulance
 

Air-ambulance

Możliwości transportu medycznego do kraju zamieszkania po leczeniu za granicą jest kilka, a decyzja o wyborze danego środka jest zależna przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta oraz zaleceń lekarza prowadzącego w porozumieniu z lekarzem Centrum Alarmowego. Bezpieczeństwo poszkodowanego odgrywa tu najważniejszą rolę.

Pacjent może wrócić do kraju:  
  • zwykłym środkiem lokomocji jak samochód, autokar, pociąg;
  • lotem rejsowym – na zwykłym siedzeniu, z dodatkowym miejscem na nogę (tzw. extra-seat) lub w pozycji leżącej na noszach (tzw. strethcer);
  • ambulansem z ratownikiem lub lekarzem;
  • samolotem sanitarnym (air-ambulance) – z pełnym wyposażeniem reanimacyjnym i doświadczonym zespołem medycznym.
Organizacja transportu z wykorzystaniem komercyjnych przewoźników wymaga uzyskania zgody na przyjęcie na pokład pacjenta ze specjalnymi potrzebami. Niestety w praktyce często zdarza się, że linie lotnicze odmawiają transportu na noszach ze względów technicznych lub medycznych. Co więcej uzyskanie odpowiedzi od linii lotniczych – zgody bądź odmowy wpuszczenia na pokład Pacjenta trwa nawet do 72 godzin. W związku z powyższym alternatywą dla takiej formy transportu pozostaje jedynie transport air-ambulance. 
 
Air-ambulance Tajlandia
 

Najdroższy transport z Tajlandii

Transport samolotem sanitarnym jest najdroższą formą transportu i w zależności od odległości jaką samolot musi przebyć, kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. 

W minionym sezonie jednym z najdroższych transportów był ten zorganizowany z Tajlandii, wynoszący 380 tysięcy PLN.

W związku z powyższym bardzo ważne jest wykupowanie polis z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia. Teoretycznie świadomość ubezpieczeniowa stale wzrasta, jednak w praktyce oznacza to często tylko tyle, że większość z nas zakupuje polisę, nie zwracając uwagi na jej zawartość. Przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia oraz odpowiednie zwyżki na uprawianie sportów czy choroby przewlekłe. Wówczas będziemy mieć pewność, że w przypadku poważnych wypadków zakupiona polisa będzie wystarczająca na udzielenie odpowiedniej pomocy.
 

Więcej ciekawych danych o ubezpieczeniach turystycznych Polaków można znaleźć w najnowszym raporcie AXA Assistance: 

 
Pobierz raport
 
Życzymy miłej lektury.
Share this article: