Karta EKUZ, co to jest? Jak działa? Czy wystarczy?


Karta EKUZ to certyfikat uprawniający do korzystania z opieki medycznej podczas pobytu w większości krajów europejskich. Według ekspertów AXA Partners, EKUZ to cenny dodatek, ale nie pełnoprawny zastępca ubezpieczenia turystycznego. W tym poradniku dowiesz się, dlaczego karta EKUZ nie zawsze jest wystarczająca, jak działa i dlaczego warto rozszerzyć ją o ubezpieczenie turystyczne. 

Co to jest karta EKUZ?  


Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument zapewniający posiadaczowi dostęp do niezbędnej opieki zdrowotnej podczas podróży w większości krajów europejskich. 

Ważność karty zależy jednak od pewnych czynników. Zgodnie z obowiązującymi od 28 kwietnia 2021 r. zasadami termin ważności karty EKUZ został wydłużony od 2 miesięcy do nawet 20 lat. 

Jeśli planujesz wyrobienie karty, zapoznaj się ze wszystkimi zasadami i wyjątkami, które są opisane na stronie NFZ. 


W których krajach działa EKUZ? 


EKUZ uprawnia do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w większości krajów europejskich. Certyfikat obowiązuje w: 
 
 • krajach Unii Europejskiej, 
 • Norwegii, 
 • Szwecji, 
 • Islandii, 
 • Wielkiej Brytanii, 
 • Liechtensteinie. 

EKUZ obowiązuje także na terytoriach zamorskich: 
 
 • portugalskich (Madera, Azory), 
 • francuskich (Martynika, Reunion, Gwadelupa, Saint-Pierre i Miquelon, Gujana Francuska), 
 • hiszpańskich (Wyspy Kanaryjskie, Majorka). 

Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie. 

Jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, karta EKUZ nie będzie obowiązywała w Islandii, Norwegii, Danii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. 
 

Kto może wyrobić kartę EKUZ? 


EKUZ może zostać wydana jedynie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom posiadającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. 

Karta wydawana jest bezpłatnie. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowywana jest specjalna wersja posiadająca naklejkę z tekstem w alfabecie Braille’a. 
 

Co obejmuje karta EKUZ? 


Posiadając kartę EKUZ, zyskujesz dostęp do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą konieczne w Twoim aktualnym stanie zdrowia – do końca pobytu w danym kraju. 

Pamiętaj, że karta EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości i nie refunduje leczenia planowanego. 

Korzystając z EKUZ, podlegasz obowiązkom i prawom wynikającym z przepisów państwa pobytu na takich warunkach, jak osoby ubezpieczone w tym państwie. Jeśli w danym kraju istnieje obowiązek opłacenia części kosztów wizyty u lekarza, Ty również poniesiesz takie koszty. 

Przykładowo – korzystając ze świadczeń EKUZ we Francji, zapłacisz 30% honorarium lekarza, a w Niemczech za jeden dzień pobytu w szpitalu zostanie pobrana opłata w wysokości 10 euro. 
 

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?  


Wniosek o EKUZ możesz złożyć na kilka sposobów: 
 
Jeśli zdecydujesz się na opcję pierwszą, pobierz wniosek w oddziale NFZ, uprawnionej delegaturze lub na stronie NFZ. Uważnie wypełniony i podpisany wniosek możesz złożyć osobiście w oddziale, uprawnionej delegaturze lub przesłać na wskazany adres e-mail. 

Wyjeżdżasz w związku z obowiązkami zawodowymi? W takim przypadku zeskanowany wniosek musisz wysłać e-mailem na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl. Z kolei turystyczny wniosek o EKUZ możesz złożyć online jedynie przez IKP lub ePUAP, bez możliwości wysłania go e-mailem. 

 Jak wyglada karta EKUZ infografika - awers i rewers karty

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne. Co lepiej wybrać? 


EKUZ jest często rozważana jako forma ochrony zdrowia podczas podróży. Pamiętaj jednak, że wiąże się ze sporą liczbą wykluczeń, przez co nie zapewnia kompleksowej ochrony podczas wyjazdu

EKUZ nie pokrywa m.in. kosztów transportu medycznego do kraju pochodzenia w przypadku poważnej choroby czy wypadku. Takie koszty mogą być niezwykle wysokie i bez dodatkowego ubezpieczenia turystycznego będziesz zobowiązany pokryć je z własnej kieszeni. 

Ponadto nie obejmuje kosztów opieki dentystycznej, które mogą być znaczące w przypadku nagłych problemów z zębami, ani nie zapewnia ochrony w przypadku utracenia bagażu oraz anulowania podróży. 

Tego typu nieprzewidziane sytuacje mogą oznaczać dla Ciebie duże straty finansowe – w wielu krajach koszty medyczne mogą być znacznie wyższe niż w kraju pochodzenia

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pomoże Ci w częściowym pokryciu tych kosztów, stanowiąc doskonałe uzupełnienie EKUZ w zakresie kosztów leczenia zagranicznego. Zakres świadczeń w ramach ubezpieczenia turystycznego zależy oczywiście od warunków danej polisy. 
 

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne AXA?  


W ofercie AXA Partners znajdziesz szereg wariantów ubezpieczenia turystycznego dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. 

Niezależnie od tego, czy jesteś standardowym urlopowiczem, zapalonym podróżnikiem czy osobą uprawiającą na wyjazdach ekstremalne sporty – AXA Partners  oferuje ubezpieczenie skrojone na miarę Twoich potrzeb

Standardowa polisa wyjazdowa AXA Partners obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), assistance oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. W przeciwieństwie do EKUZ, z ubezpieczenia turystycznego AXA skorzystasz wszędzie tam gdzie pojedziesz!  

Polisę możesz zakupić online i korzystać z niej już po czterech godzinach od zakupu. Konsultanci AXA Partners dostępni są dla Ciebie całodobowo – dzięki czemu zyskujesz możliwość natychmiastowego kontaktu i otrzymania niezbędnej pomocy
 

Co daje dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?  


Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne to rozszerzona ochrona osobista podczas podróży. Zapewnia szereg korzyści, których nie zyskasz dzięki karcie EKUZ. 

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje kompleksową pomoc medyczną w przypadku wypadku lub nagłej choroby podczas podróży. Może pokryć między innymi koszty: 
 
 • leczenia i wizyt lekarskich, 
 • pobytu w szpitalu, 
 • zakupu leków, 
 • wykonanych badań, 
 • zabiegów do wysokości sumy ubezpieczenia. 

Ponadto w ramach ubezpieczenia możesz liczyć na transport medyczny do Polski, jeśli z powodu urazu nie będziesz mógł skorzystać ze zwykłych linii lotniczych. 

Niektóre ubezpieczenia turystyczne oferują również dodatkowe korzyści, takie jak między innymi: 
 
 • pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego ostrych stanów zapalnych i bólowych poza granicami Polski, 
 • przedłużony pobyt opiekuna (pokrycie kosztów noclegu i wyżywienia) w przypadku zachorowania dziecka, 
 • organizację i opłacenie późniejszego powrotu do domu w sytuacjach kryzysowych. 

Prywatne ubezpieczenie turystyczne oferuje pokrycie kosztów, których nie obejmuje karta EKUZ – m.in. kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA, kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem czy leczenie w prywatnych placówkach medycznych. 

Dowiedz się więcej z naszego innego artykułu: jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne? 


Najlepszy wybór: EKUZ i ubezpieczenie turystyczne 


Jeśli planujesz podróż i chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę, postaw na duet: karta EKUZ i prywatne ubezpieczenie turystyczne. 

EKUZ stanowi ważny dokument, który może być przydatny w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Zapewnia dostęp do opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA, jednak posiada wiele wykluczeń i ograniczeń, które mogą poskutkować dla Ciebie dotkliwą dziurą w budżecie, licznymi problemami logistycznymi oraz niepotrzebnym stresem. 

Z kolei prywatne ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci rozszerzoną ochronę w trakcie podróży i pewność, że nawet w sytuacjach nieobjętych EKUZ otrzymasz odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie finansowe

Pamiętaj jednak, że każde ubezpieczenie ma swoje własne warunki i zasady. Przed zakupem ubezpieczenia zapoznaj się uważnie z warunkami danej polisy. Jeśli masz pytania lub jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym w celu wyboru najlepszego planu ochrony, który dostosowany będzie do Twoich indywidualnych potrzeb i rodzaju podróży. 
Share this article: