Odprawa przed lotem - jak wygląda, o czym pamiętać?


Lot samolotem to bez dwóch zdań jeden z najprzyjemniejszych sposobów podróżowania, ale zanim wsiądziesz na pokład, konieczne jest dopełnienie wszystkich wymaganych formalności. Pierwszą z nich jest odprawa samolotowa, która może być źródłem stresu zwłaszcza dla osób wybierających się w podróż lotniczą po raz pierwszy. Obecnie, dzięki dostępowi do Internetu, odprawa przed lotem wcale nie musi odbywać się bezpośrednio na lotnisku. Jak zrobić odprawę online, co jest do niej potrzebne i o czym musisz pamiętać?

Odprawa online - najważniejsze informacje

Odprawa to procedura, w trakcie której uzyskujesz swoją kartę pokładową, upoważniającą Cię do zajęcia wykupionego miejsca w samolocie. Jeszcze do niedawna możliwa była wyłącznie odprawa na lotnisku, co wiązało się z koniecznością czekania w kolejkach. Szybkie łącza internetowe oraz powszechny dostęp do globalnej sieci sprawiły, że pojawiła się alternatywa - odprawa online. Odprawa samolotowa online jest obecnie dostępna dla pasażerów praktycznie wszystkich popularnych linii lotniczych i zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala oszczędzić sporo czasu, a nierzadko także i pieniędzy. 
 

Co to jest odprawa online?

Odprawa lotnicza online pozwala skrócić czas poświęcony przez Ciebie na lotnisku na dopełnienie formalności związanych z wygenerowaniem karty pokładowej. Wypełnienie odpowiednich formularzy przez internet jest wygodne i możesz się tym zająć w dogodnej dla Ciebie chwili przed terminem lotu - to jedna z największych zalet odprawy online. Kolejnym istotnym plusem jest ominięcie ewentualnych kolejek na lotnisku i tym samym oszczędność czasu oraz mniejszy stres. 
 

Na czym polega odprawa online?

Pod względem formalnym odprawa online nie różni się znacząco od odprawy na lotnisku, stanowi jednak ogromne udogodnienie dla każdego, kto chce uniknąć czekania w kolejce (niejednokrotnie dość długiej!) do odprawy stacjonarnej. Sama procedura polega na wprowadzeniu niezbędnych danych do właściwego formularza na stronie Twojego przewoźnika, potwierdzeniu ich i odebraniu karty pokładowej w wersji elektronicznej (możesz ją oczywiście wydrukować). 

Co równie ważne, odprawa online pozwala Ci także zaoszczędzić pieniądze, ponieważ wiele tanich linii lotniczych wprowadza dodatkowe opłaty za odprawienie się stacjonarnie, podczas gdy za odprawę online opłaty nie są pobierane. Niektórzy przewoźnicy nawet nie oferują możliwości odprawienia się stacjonarnie - tak np. jest w przypadku linii EasyJet. 
 

Co jest potrzebne do odprawy online?

Jeśli chodzi o dokumenty, które będą Ci potrzebne do odprawy online, to musisz przygotować:
 
  • dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty, zależnie od celu Twojej podróży)
  • numer rezerwacji i/lub numer biletu
Dowiedz się, jak wyrobić paszport dla siebie lub dziecka
 

Ile wcześniej trzeba być na lotnisku po odprawie online?

Kobieta z bagażami na lotnisku korzystająca z smartfonaPo odprawie online potrzebne jest Ci zdecydowanie mniej czasu na załatwienie wszystkich pozostałych formalności na lotnisku, dzięki czemu nie musisz przyjeżdżać z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Pamiętaj jednak, że odprawa online jest możliwa tylko do określonego momentu przed odlotem (zazwyczaj 2-3 godziny), dlatego nie warto zwlekać do ostatniej chwili z zakończeniem odprawy przez internet. 

Po zakończeniu odprawy online jedyną potencjalnie czasochłonną kwestią może być już tylko kontrola bezpieczeństwa i kolejki do niej, dlatego warto uwzględnić ten fakt jadąc na lotnisko. Będąc na miejscu pamiętaj, aby uważnie śledzić informacje pojawiające się na tablicach i słuchać komunikatów głosowych, ponieważ dzięki nim będziesz wiedzieć, kiedy dokładnie rozpocznie się boarding i ile czasu jeszcze masz do dyspozycji np. na dokończenie zakupów w strefie bezcłowej. 
 

Odprawa online a bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany w przypadku odprawy online warto zgłosić przez internet, ponieważ pozwala to znacząco obniżyć wysokość opłaty za jego nadanie. Zwróć jednak uwagę na wymiary bagażu i jego wagę, ponieważ niektórzy przewoźnicy naliczają wysokie opłaty dodatkowe za każdy kilogram nadbagażu. 

Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj nasz poradnik dotyczący bagażu na pokładzie samolotu! 


Co po odprawie online?

Po zakończeniu wszystkich formalności związanych z odprawą online koniecznie sprawdź jeszcze dokumenty przewozowe już na samym lotnisku, a jeśli przewozisz bagaż rejestrowany, to właśnie teraz należy go nadać. Potem przejdź przez kontrolę bezpieczeństwa i udaj się na pokład samolotu - Twoja podróż niebawem się rozpocznie! 
 

Czy odprawa online jest konieczna?

W znakomitej większości przypadków odprawa online nie jest konieczna, ale zdecydowanie się na tę formę odprawy pozwala Ci zaoszczędzić czas i pieniądze (tanie linie lotnicze często naliczają opłaty dodatkowe za odprawienie się na lotnisku), dlatego warto załatwić tę formalność przez internet. 
Jedynym przypadkiem, kiedy odprawa online jest konieczna, jest brak możliwości odprawienia się na lotnisku. Taką praktykę stosują jednak bardzo nieliczni przewoźnicy. 
 

Odprawa online u różnych przewoźników

Uśmiechający się mężczyzna czekający na lotnisku i korzystający z laptopaProcedura odprawy online w poszczególnych liniach lotniczych może przebiegać w różny sposób albo być dostępna na nieco innych warunkach, dlatego poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o odprawach online u najbardziej znanych przewoźników. 
 

LOT - odprawa online

Odprawa online możliwa najwcześniej na 36 godzin przed planowanym odlotem, zamknięcie odprawy następuje na 120 minut przed odlotem. 

Wymagane dokumenty/dane: numer rezerwacji lub biletu i nazwisko pasażera. 
 

Ryanair - odprawa online

Odprawa online możliwa najwcześniej na 60 dni przed planowanym odlotem (jeśli pasażer ma miejsce kupione podczas rezerwacji) albo na 24 godziny przed wylotem dla pasażerów bez rezerwacji miejsca. Zamknięcie odprawy następuje na 120 minut przed odlotem. 

Wymagane dokumenty/dane: numer rezerwacji lub biletu i ważny dokument podróżny ze zdjęciem (dowód osobisty bądź paszport). 
 

Wizzair - odprawa online

Odprawa online możliwa najwcześniej na 30 dni przed planowanym odlotem (dla pasażerów, którzy kupili miejsce podczas rezerwacji) albo na 24 godziny przed wylotem dla pasażerów nieposiadających rezerwacji miejsca. Zamknięcie odprawy następuje na 180 minut przed odlotem. 

Wymagane dokumenty/dane: numer rezerwacji lub biletu i ważny dokument podróżny ze zdjęciem (dowód osobisty bądź paszport). 
 

Lufthansa - odprawa online

Odprawa online możliwa najwcześniej na 30 godzin przed planowanym odlotem. Zamknięcie odprawy następuje w różnym czasie przed odlotem, zależnie od rejsu - informacje można uzyskać po wprowadzeniu do formularza online danych swojego rejsu. 

Wymagane dokumenty/dane: numer rezerwacji lub biletu oraz imię i nazwisko pasażera. 
 

KLM - odprawa online

Odprawa online możliwa najwcześniej na 3o godzin przed planowanym odlotem (24 godziny przed wylotem dla lotów z i do USA). Zamknięcie odprawy następuje na 40 minut przed odlotem w przypadku lotów do Europy lub na 60 minut przed wylotem dla lotów międzykontynentalnych. 

Wymagane dokumenty/dane: numer biletu lub kod rezerwacji, nazwisko pasażera, numer lotu. 
 

Emirates - odprawa online

Odprawa online jest możliwa najwcześniej na 48 godzin przed planowanym odlotem, a zamknięcie odprawy następuje na 90 minut przed wylotem. 

Wymagane dokumenty/dane: kod referencyjny rezerwacji i nazwisko pasażera. 
 

Co robić w przypadku spóźnienia na odprawę?

W razie spóźnienia na lot (zakończenie boardingu) zazwyczaj nie ma już możliwości dostania się na pokład samolotu, a bilet jest anulowany. Pamiętaj, że niektórzy przewoźnicy dają możliwość przebukowania na kolejne loty w danym dniu, jeśli są dostępne wolne miejsca - warto z tej opcji skorzystać. 

Weź pod uwagę, że w sytuacji spóźnienia na odprawę i na lot ubezpieczenie od rezygnacji z podróży nie będzie działać, o ile jego zakres konkretnie nie obejmuje spóźnienia pasażera na lot.

W przypadku, gdy Twoja odprawa online przebiegła pomyślnie, a Twoje spóźnienie to jedynie kilka minut, upewnij się, czy nie istnieje jeszcze możliwość wejścia na pokład. Czasami zdarza się, że boarding wydłuża się nieco i zdołasz wejść na pokład, ale nie jest to zasada, dlatego w każdym przypadku musisz pytać obsługę bezpośrednio na lotnisku. 
 

Podsumowanie

Generalna zasada podróży lotniczych mówi, że na lotnisku warto być z co najmniej 3-godzinnym wyprzedzeniem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na załatwienie wszystkich formalności bez zbędnego stresu i pośpiechu. Odprawa online to doskonały sposób na dodatkowe zaoszczędzenie czasu, ponieważ najważniejsze formalności są dokonywane przez internet, a okres tuż przed wejściem na pokład samolotu możesz poświęcić na relaks. 

Zastanawiasz się nad wakacjami w Europie? Sprawdź nasze propozycje
Share this article: