Gruzja

Ubezpieczenie podróżne do Gruzji

Gruzja od kilku lat jest jednym z chętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Gruzini bardzo lubią naszych rodaków, a przystępne ceny, duża liczba tanich lotów i zapierające dech w piersiach widoki przyciągają wielu turystów. Jeśli dodamy do tego wyśmienitą lokalną kuchnię, pyszne wino i liczne atrakcje, zyskamy przepis na niemal idealny wyjazd wakacyjny.

Co warto zobaczyć

Gruzja – atrakcje, miasta, krajobrazy – co warto zobaczyć?  

Lista atrakcji Gruzji jest bardzo długa. Już same widoki zapierają dech w piersiach. Do miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć należą: 

  • Tbilisi – stolica Gruzji z pewnością Was zachwyci. Czeka tu na Was mnóstwo zabytków, klimatyczne wąskie uliczki i niezliczone knajpki z pysznym lokalnym jedzeniem.  

  • Jaskinia Prometeusza – to jedna z najlepiej zachowanych, udostępnionych do zwiedzania jaskiń na w tej części świata.  

  • Batumi – miasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Słynie z najdłuższej promenady i bardzo oryginalnego stylu, w którym widać wpływy poprzednich epok.  

  • Mccheta – pierwsza stolica Gruzji, a zarazem jeden z najistotniejszych punktów na sakralnej mapie kraju. To tu znajduje się piękny klasztor, który z pewnością oczaruje nawet osoby unikające podobnych atrakcji.  

  • Borjomi – to mała miejscowość uzdrowiskowa. Właśnie tu znajdują się źródła jednej z najsłynniejszych wód mineralnych na świecie. Przypisuje się jej wiele prozdrowotnych cech.  

Kiedy lecieć do Gruzji?

Gruzja leży na pograniczu Europy i Azji u wybrzeży Morza Czarnego na tzw. Zakaukaziu. Góry sąsiadujące z morzem sprawiają, że najlepszym okresem na wycieczkę do Gruzji jest czas od wiosny do jesieni. Zimą, szczególnie w głębi kraju, temperatury spadają poniżej 0oC, temperatura bywa mroźna i deszczowa. W wyższych partiach już późną jesienią zdarzają się dość intensywne opady śniegu. Lato jest za to bardzo gorące. Idealne na wypoczynek na plaży. Jeśli jednak nastawiacie się na zwiedzanie, przylećcie do Gruzji wiosną bądź we wrześniu.

Wyjazd do Gruzji – co warto wiedzieć?

Gruzja słynie z wyśmienitego wina, kuchni obfitującej w pyszne potrawy i bardzo gościnnych mieszkańców. Choć na pierwszy rzut oka kraj może sprawiać wrażenie bardzo biednego, nie dajcie się zwieść. Wielu Gruzinów nie ma w zwyczaju nosić bogatych strojów, poruszać się wysokiej klasy samochodami czy dbać o obejście swojego domu. Nie oznacza to jednak, że są biedni. Ich majątki w rzeczywistości często są bardzo duże, jednak liczy się je w liczbie posiadanej trzody, hektarach ziemi lub innych dobrach, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka.  

Dokumenty – czy do Gruzji potrzebny jest paszport?

Dokumenty
Podczas wyjazdu do Gruzji w celach turystycznych nie potrzebujemy paszportu. Wystarczy dowód osobisty. Na jego podstawie można przebywać w Gruzji do 90 dni w ciągu każdego półrocza. Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, jednak kilka lat temu podpisano umowę, na podstawie której obowiązuje ruch bezwizowy. Jeśli jednak chcielibyście przy okazji zwiedzić sąsiednią Armenię lub Azerbejdżan, paszport będzie niezbędny.  

EKUZ i wyjazd do Gruzji – czy to wystarczy? Koszty leczenia w Gruzji

Panorama Tbilisi. Stolica Gruzji o zachodzie słońca

Gruzja nie należy do Unii Europejskiej, nie jest też krajem zrzeszonym, w związku z czym na jej terenie EKUZ nie obowiązuje. Przed wyjazdem do Gruzji koniecznie się ubezpieczcie. Pojedyncza wizyta u lekarza to zazwyczaj koszt około 30-40 euro. Jeśli jednak potrzebna będzie szersza pomoc lub hospitalizacja, koszty leczenia mogą być dużo wyższe. Każdy dzień pobytu w szpitalu to od kilkuset do kilku tysięcy euro w zależności od zastosowanych metod leczenia, sprzętu i procedur.  

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Gruzji?

Kluczowe podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego do Gruzji są koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków.  O ile same koszty leczenia w Gruzji nie są rekordowo wysokie, o tyle ewentualny transport medyczny może być bardzo drogi. Sporo również zależy od rodzaju powstałych urazów. Jednak niezależnie od tego, jakiej pomocy medycznej będziesz potrzebować w Gruzji jej koszt z pewnością będzie wyższy od ceny ubezpieczenia.  

Dla przykładu w AXA najwyższy pakiet ubezpieczeniowy o nazwie Zdobywca to koszt niespełna 200 PLN za tydzień. Jeśli dodamy do tego najistotniejsze poszerzenia takie jak sporty wysokiego ryzyka i kontynuację leczenia w Polsce, to nadal zamkniemy się w kwocie około 400 PLN przy kosztach leczenia sięgających do 40 mln i NNW do 150 tys. PLN. Oznacza to, że koszt ubezpieczenia jest porównywalny z ceną konsultacji medycznej lub założenia niewielkiego opatrunku. Kupując ubezpieczenie kupujesz spokojne wakacje. 

Jak dotrzeć do Gruzji i jak po niej podróżować?

Najprostszym i najszybszym środkiem lokomocji do Gruzji jest oczywiście samolot. Z Polski można dolecieć do Kutaisi, Tbilisi lub Batumi z kilku największych lotnisk. Połączenia lotnicze oferują zarówno tanie linie, jak i narodowy przewoźnik.  

Jeśli planujecie dużo zwiedzać, jednak nie macie wprawy w samodzielnej organizacji wyjazdów, polecamy rozważenie wyjazdu z biurem podróży. W ten sposób nie tylko zrealizujecie plan wycieczki, ale również unikniecie trudności wynikających np. z różnic kulturowych. Obecny na wycieczce pilot z pewnością przekaże również wiele merytorycznych informacji.  

Jeśli natomiast lubicie samodzielnie organizować wyjazd, kupcie bilet na samolot, a na miejscu wynajmijcie samochód.  

Na co uważać w Gruzji?

Gruzini to bardzo przyjazny i chętny do pomocy naród. Niestety również w Gruzji czeka na Was sporo zagrożeń. Jakość dróg w wielu miejscach odbiega od europejskich standardów. Pogoda, szczególnie w górach, bywa bardzo zmienna, a odmienność kulturowa mieszkańców może powodować nieporozumienia. Dlatego, zanim wybierzecie się na wyjazd do Gruzji koniecznie poczytajcie o tym pięknym kraju, bądźcie otwarci i elastyczni, a z pewnością zapamiętacie wyjazd do Gruzji jako niesamowitą przygodę.  

Pamiętajcie, że nie wszędzie w Gruzji można płacić kartą. Oczywiście w dużych miastach, supermarketach czy większości restauracji nie ma z tym problemu, ale prowincja to zupełnie inne realia. Dlatego podróżując po Gruzji zawsze miejcie przy sobie odpowiedni zapas gotówki. 

Gruzińskie przysmaki – napoje, dania, przekąski – czego spróbować?

Tradycyjne gruzińskie pierożki Chinkali w glinianej miseczce na drewnianym stole.

Nie bez powodu o Gruzji często mówi się, że jest najsmaczniejszym krajem Kaukazu. Wiele osób przyjeżdża do Gruzji tylko po to, żeby jeść. Większość serwowanych tutaj dań jest dość ciężka, nie brakuje mięsa, dużej ilości przypraw i doskonałego wina. Amatorzy warzyw i owoców także nie będą zawiedzeni. Do najpopularniejszych dań kuchni gruzińskiej zaliczamy:  

  • Chaczapuri – może być traktowane jako osobne danie lub przekąska w ciągu dnia. Kupicie je w niemal każdej restauracji lub piekarni. To rodzaj chleba wypiekanego w kształcie łódeczki, wypełnionego serem i dodatkami. W najpopularniejszej wersji na wierzch wbija się jajko sadzone i całość zapieka.  

  • Chinkali (Khinkali) – to rodzaj gruzińskich pierożków kształtem przypominającym sakiewki. W gruzińskich knajpkach można często zamawiać je na sztuki. Ich wnętrza bywają różne, jednak najczęściej spotykane to te nadziewane mięsem i bulionem.

  • Mięso - w Gruzji je się bardzo dużo mięsa. Często serwuje się tutaj jagnięcinę, drób i cielęcinę. Mięso zawsze jest bardzo aromatycznie przyprawione, często towarzyszy mu sos i sałatka ze świeżych warzyw. W Gruzji bardzo popularne jest grillowane mięso, serwowane w formie szaszłyków. Koniecznie ich spróbujcie! 

  • Baklawa – Gruzja podobnie jak większość krajów regionu słynie z pysznej baklawy. Ten bardzo słodki deser to połączenie ciasta filio, orzechów i miodu. Większość gruzińskich słodkości jest bardzo sycąca i tucząca. Mimo to trudno im się oprzeć.  

Ceny i waluta Gruzji

Obowiązującą w Gruzji walutą jest lari (GEL). Przyjmuje się, że 1 GEL= ok. 1,60 PLN.  

Ceny w Gruzji są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Obiad w średniej klasy restauracji to koszt około 40 PLN za osobę natomiast produkty w sklepach spożywczych sprzedawane są w cenach podobnych do polskich. Jeśli planujecie budżetową podróż po Gruzji zaglądajcie to lokalnych piekarni i niewielkich knajpek.  

Można znaleźć tu bogaty wybór lokalnych przysmaków, które są sycące i tanie. Tani jest również alkohol. Popularną czaczę, czyli wysoko procentowy alkohol sprzedawany niemal w każdym sklepie, można kupić już za równowartość kilkunastu złotych za butelkę. Tania jest także benzyna. Za litr 95 trzeba zapłacić od około 2,6-2,8 GEL, co daje maksymalnie ok. 4,5 PLN. 

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Gruzji?

Z całą pewnością przydadzą się Wam dobre buty na grubej podeszwie. Gruzja to przede wszystkim góry, więc bez dobrego obuwia ani rusz. Warto spakować również ubrania dopasowane do często zmieniających się warunków pogodowych. Wyjeżdżając do Gruzji weźcie ze sobą euro lub dolary i na miejscu zamieńcie je na lari. W polskich kantorach coraz częściej można dostać gruzińskie pieniądze, jednak kurs rzadko bywa korzystny.