Weekendowy wyjazd - co to jest city break?


Urlop wcale nie musi być długi, aby był ciekawy i pełen atrakcji. Obecnie, dzięki coraz tańszym połączeniom lotniczym z najdalszymi zakątkami świata, możesz bez problemu wybrać się na dobrze zaplanowany, aktywny wyjazd weekendowy połączony ze zwiedzaniem wybranego przez Ciebie miasta. Taki krótki wypad to nie tylko doskonały sposób na szybkie "naładowanie akumulatorów", ale także idealna okazja do tego, by poznawać kolejne kraje i kultury. Gdzie najlepiej wybrać się na city break, jak się przygotować i o czym pamiętać?

City break - co to znaczy?

City break to po prostu krótki, zazwyczaj weekendowy wyjazd do jednego z sąsiednich krajów, ukierunkowany na skorzystanie z jak największej liczby atrakcji i rozrywek dostępnych w docelowym mieście. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech odróżniających city break od standardowego urlopu jest jego spontaniczna natura i krótki czas trwania (maksymalnie kilka dni). Co ważne, na takie aktywne wyjazdy weekendowe można wybrać się nie tylko samotnie czy z najbliższymi przyjaciółmi, ale także z rodziną - z roku na rok sukcesywnie wzrasta liczba miejsc, które reklamują się jako idealna destynacja na city break z dzieckiem. 
 

Wyjazdy weekendowe, czyli gdzie na city break?

Potencjalnych możliwości wyjazdu na city break nie da się tak naprawdę policzyć, bo jest ich tyle, ile miast na mapie, a jedyne realne ograniczenia to Twoja chęć wyjazdu w dane miejsce oraz zasobność portfela. Możesz wyjechać do jednej z europejskich stolic, miast w Polsce lub w jakieś nietypowe, egzotyczne miejsce z dala od cywilizacji. Jeśli jednak nie przychodzi Ci do głowy żaden konkretny pomysł na wyjazd weekendowy w ramach city break, poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji. 
 

City break - pomysł na wyjazd weekendowy za granicę bez paszportu

Kobieta z plecakiem wysiadająca z pociąguJeśli na city break wybierasz się po raz pierwszy, dobrym pomysłem może okazać się wyjazd weekendowy do jednej z europejskich stolic: Rzymu, Paryża, Berlina bądź Pragi. W każdej z nich czekają na Ciebie dziesiątki atrakcji, zabytków i niezapomnianych wrażeń. 
 

City break w Rzymie

Jeśli chodzi o city break, Włochy oraz ich stolica to jeden z najchętniej wybieranych kierunków - i trudno się temu dziwić. Wieczne Miasto tętni życiem nieprzerwanie od niemal 3 tysiącleci, a na każdym kroku czuć jego bogatą i burzliwą historię. Rzym to przede wszystkim Koloseum, Watykan i plac Navona, ale także niezliczona liczba urokliwych uliczek, klimatycznych restauracji, kawiarni i knajpek, w których można przesiadywać całymi godzinami. 
 

City break w Paryżu

City break w Paryżu nie może się obyć bez wybrania się na szczyt wieży Eiffla, wizyty w katedrze Notre-Dame, spaceru przez Montmartre i zwiedzania Luwru, ale na tym atrakcje Miasta Zakochanych się nie kończą. Paryż to także wyjątkowa francuska kuchnia, światowa moda, jeden z największych pchlich targów na świecie i zapierająca dech w piersiach wieczorna panorama miasta, podziwiana znad Sekwany. 
 

City break w Berlinie

Weekendową wizytę w Berlinie warto zacząć od Bramy Brandenburskiej, nie można też ominąć East Side Gallery, Wieży Telewizyjnej i Reichstagu. Na miłośników muzeów czekają ich w Berlinie dziesiątki, a turyści spragnieni bardziej imprezowych klimatów poczują się w stolicy Niemiec jak u siebie, zwłaszcza w dzielnicach Kreuzberg i Friedrichshain. Klub Berghain to legenda sama w sobie.
 

City break w Pradze

Praskie Stare Miasto należy do absolutnych unikatów w skali Europy, a o jego uroku i zabytkach długo można byłoby pisać i opowiadać. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest jednak zobaczyć Pragę na własne oczy - wybrać się na Hradczany, przespacerować Mostem Karola i Złotą Uliczką, a na koniec dnia usiąść w jednej z knajpek i wychylić kufelek czeskiego jasnego pełnego, podziwiając jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. 


Pomysły na City Break z paszportem

Jeżeli dysponujesz ważnym paszportem, stoi przed Tobą otworem praktycznie cały świat. Miłośnikom europejskich stolic polecamy Londyn (do którego paszport jest niezbędny), a jeśli wolisz egzotykę i ciepłe kraje, wybierz się na city break do Dubaju - dzięki wielu nowym, bezpośrednim połączeniom lotniczym dostaniesz się tam bez żadnego problemu. 

Chcesz wyrobić paszport? W naszym poradniku krok po kroku opisujemy, czego potrzebujesz!
 

City break w Londynie

Big Ben, British Museum i Pałac Westminsterski to obowiązkowe punkty programu w czasie weekendowego wyjazdu do Londynu, ale zdecydowanie nie jedyne godne uwagi. Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, London Eye czy Pałac Buckingham to tylko kilka spośród atrakcji Londynu - a przecież jest jeszcze China Town, Muzeum Historii Naturalnej i... słynne londyńskie metro. A oprócz tego bogata historia, którą widać tu na każdym kroku, legendarna wyspiarska kuchnia i jedyne w swoim rodzaju angielskie puby. 
 

City break w Dubaju

Pierwsze skojarzenie z Dubajem to luksus i nowoczesność, ale Dubaj to znacznie więcej - z naciskiem na "więcej". Burj Khalifa (najwyższy budynek na świecie), Dubai Mall (jedno z największych centrów handlowych na świecie), Palm Jumeirah (największa sztuczna wyspa na świecie, widoczna z kosmosu) czy Yas Water World (jeden z największych parków wodnych na świecie) to tylko niektóre "naj", jakie warto w Dubaju zobaczyć. A to wszystko w mieście, które jeszcze w latach 60 XX wieku zamieszkiwało zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób...
 

Czy na weekendowy city break potrzebne jest ubezpieczenie?

Turystka w kapeluszu na punkcie widokowymWyjazdy weekendowe w ramach city break wiele osób traktuje jako podróż, która nie wymaga posiadania ubezpieczenia turystycznego, jest to jednak podejście niewłaściwe. Nieszczęśliwy wypadek, utrata bagażu czy wyrządzenie szkód osobom trzecim może przecież zdarzyć się każdemu i wszędzie, także podczas nawet najkrótszej podróży. Dlatego właśnie na każdy wyjazd, niezależnie od destynacji i długości, warto kupić ubezpieczenie turystyczne odpowiednio dobrane do specyfiki podróży oraz Twoich potrzeb. Takie wsparcie finansowe jest szczególnie ważne w krajach, w których koszty leczenia są wysokie, jak np. Szwajcaria, Austriaczy Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

Dowiedz się, dlaczego ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) jest tak przydatne w podróży
 

City break a karta EKUZ

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest bezpłatnym dokumentem, potwierdzającym uprawnienia jej posiadacza do uzyskania pomocy medycznej oraz świadczeń zdrowotnych w kraju, w którym dana osoba aktualnie przebywa. W związku z tym faktem można się czasem spotkać z opiniami, że EKUZ stanowi ekwiwalent ubezpieczenia turystycznego, ale nie jest to prawdą, a różnica to nie tylko składka ubezpieczeniowa lub jej brak. 

Zasadniczym ograniczeniem karty EKUZ jest jej relatywnie niewielki zasięg terytorialny, ponieważ EKUZ działa wyłącznie we wszystkich krajach członkowskich UE i EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), a także w Zjednoczonym Królestwie. W pozostałych krajach nie da się z niej skorzystać. Co ważne, nie możesz również korzystać z karty EKUZ w tym samym kraju, w którym została ona wydana. 

Pamiętaj też, że karta EKUZ w trakcie city break nigdy nie będzie w stanie zastąpić właściwie dobranego do Twoich potrzeb ubezpieczenia turystycznego. EKUZ gwarantuje bowiem, jedynie pokrycie części wydatków na leczenie za granicą na tych samych zasadach, na jakich świadczenia medyczne otrzymują lokalni mieszkańcy, ale wszelkie inne usługi medyczne jak np. transport medyczny, czy leki wymagają pokrycia kosztów z własnych środków. Zatem ze względu na znacznie węższą funkcjonalność oraz ograniczenia terytorialne EKUZ może stanowić jedynie uzupełnienie ochrony zapewnianej przez ubezpieczenie turystyczne. 

W naszym poradniku przeczytasz, więcej na temat różnic między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym.
 

Jak się wybierać na city break?

City break można organizować na własną rękę, można też skorzystać z jednej z gotowych ofert biur podróży. Ta druga opcja na polskim rynku zyskuje na popularności wraz ze wzrostem zainteresowania Polaków wyjazdami na city break. Pamiętaj jednak, że każda ze wspomnianych alternatyw ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję co do sposobu organizacji wyjazdu na weekend. 

W przypadku samodzielnie organizowanego wyjazdu na city break masz pełną swobodę co do tego, gdzie konkretnie się wybierzesz, w jakim terminie wyjedziesz i co zobaczysz. Decydujesz też o transporcie, jedzeniu, noclegach i wszystkich innych detalach związanych z wyjazdem. Jeśli jesteś osobą, która nie przepada za stroną organizacyjno-formalną wyjazdu, jest to największa wada samodzielnych city breaków. 

City break z biurem podróży to z kolei pewność, że o nocleg, wyżywienie i atrakcje nie musisz się martwić, bo tym wszystkim zajmuje się biuro podróży. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność dostosowania się do ram czasowych wyznaczonych przez organizatora, a także mała elastyczność co do zabytków czy atrakcji, z których skorzystasz na miejscu. 

Tu jeszcze jedna rada: wybierając się na city break samolotem zawsze upewnij się co do obowiązujących u danego przewoźnika limitów dotyczących wymiarów i wagi bagażu, aby uniknąć dodatkowych kosztów. 

Planujesz city break na własną rękę? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę! 
 

Pomysł na długi weekend i city break w Polsce

Destynacją na city break wcale nie musi być jeden z krajów poza granicami Polski - w naszym kraju również znajdziesz wiele ciekawych miejsc, do których warto wybrać się na wyjazd weekendowy. Trójmiasto, Kraków, Wrocław, Toruń czy Lublin to tylko niektóre polskie miasta z wieloma pięknymi zabytkami i różnego rodzaju atrakcjami turystycznymi, na które nawet długi weekend majowy może okazać się za krótki! 
 

Podsumowanie

Udany city break to nie tylko intensywna, pełna wrażeń i atrakcji wizyta w wybranym przez Ciebie europejskim mieście, ale także właściwe zaplanowanie i przygotowanie do wyjazdu. Jednym z kluczowych elementów tych przygotowań jest dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli Ci nie bać się o koszty ewentualnej opieki medycznej, zagubienia albo kradzieży bagażu czy o koszty szkód, jakie nieumyślnie wyrządzisz podczas zagranicznego wyjazdu osobom trzecim. 
Share this article: