Albania

Ubezpieczenie podróżne do Albanii

Zaledwie niespełna dwie godziny lotu od Polski leży kraj, w którym czekają na Was kilometry piaszczystych plaż, pyszne wino, krajobrazy zapierające dech w piersiach i setki...bunkrów! Albania, z roku na rok staje się coraz częstszym wyborem na wakacyjne wyjazdy. Czego się spodziewać po tym nadal nieodkrytym kraju? Kiedy lecieć? Co zwiedzać?  

Co warto zobaczyć

Albania – atrakcje, miasta, krajobrazy – co warto zobaczyć?  

Albania jak większość Bałkanów, to połączenie gór, morza i wyjątkowo pięknych krajobrazów. Kraj należy do najbiedniejszych w regionie. Nie wszystko jest tu idealne, wysprzątane czy przygotowane tak jak np. w pobliskiej Chorwacji. Jednak to właśnie ta odrobina dzikości co roku przyciąga do Albanii miliony turystów. Będąc tutaj koniecznie odwiedźcie takie miejsca jak:  

  • Jezioro Koman – sztucznie utworzony zbiornik wodny, położony u podnóża gór. Jezioro sprawia wrażenie dzikiego i odludnego a na okalających je szczytach, nawet latem często zalega śnieg. Warto wybrać się na rejs po jeziorze.  

  • Berat – miasto tysiąca okien. Wpisane na listę UNESCO, jedno z najpiękniejszych miast Albanii. Niesamowite wrażenie robi jedna z jego dzielnic, w której można podziwiać liczne, ułożone tarasowo budynki, odznaczające się dużymi prostokątnymi oknami.  

Berat. Miasto 1000 okien. Kaskadowo położone domy
 
  • Gjirokastra – to miasto nazywane bywa “Miastem srebrnych dachów”. Efekt ten najlepiej widać po deszczu. Większość znajdujących się tu budynków ma dachy pokryte łupkiem, który w odpowiednim świetle mieni się srebrzyście.  

  • Półwysep Rodonit – to piękne, malownicze miejsce, łączące góry, morze i wspomniane już bunkry. Te ostatnie to pozostałość po komunistycznej historii kraju. Na półwyspie czekają na Was także zabytkowe świątynie i twierdze. Na niewielkiej przestrzeni znaleźć można elementy, będące esencją Albanii.  

Najpopularniejsze miasta Albanii – musisz je zwiedzić!

  • Tirana – stolica Albanii zachwyca malowniczą starówką. To tu przylatuje większość turystów odwiedzających Albanię. Znajdziecie tu ciekawe połączenie stylów. Z jednej strony w Tiranie natraficie na sporo pozostałości po poprzedniej, komunistycznej epoce, z drugiej – na dużo nowoczesnych budynków, a między tym zabytkowe kamieniczki. Tiranę trzeba zobaczyć na własne oczy, żeby ją zrozumieć.  

  • Durres – jedno z największych miast na wybrzeżu. Szerokie piaszczyste plaże, zabytki pamiętające czasy antyczne, a do tego piękne widoki i góry w tle.  

  • Saranda – chyba najchętniej odwiedzane przez turystów nadmorskie miasteczko. Klimatyczne uliczki, mnóstwo lokalnych restauracji, piękne plaże i niepowtarzalna atmosfera.  

  • Vlora – kolejne z nadmorskich miast, w których warto spędzić wakacje. Nieco mniej tłoczne niż Durres czy Saranda, przyciąga turystów fantastycznymi hotelami i piękną plażą. 

Wyjazd do Albanii – co warto wiedzieć?

Mimo że Albania leży w Europie, większość jej mieszkańców to wyznawcy Islamu. Nie zmienia to jednak faktu, iż są oni bardzo przyjaźnie nastawieni do odwiedzających ich turystów. Kraj nie należy do najbogatszych, jednak infrastruktura turystyczna nieustannie się rozwija. Co roku budowane są nowe hotele, a standard cały czas się poprawia.

 

Dokumenty – czy do Albanii potrzebny jest paszport?

Albania nie należy do Unii Europejskiej, jednak od wielu lat można tu wjechać na podstawie dowodu osobistego. Jeśli jednak chcielibyście odwiedzić sąsiednie Kosowo, paszport będzie potrzebny.  

EKUZ i wyjazd do Albanii – czy to wystarczy? Koszty leczenia w Albanii

Przed wyjazdem do Albanii koniecznie wykupcie ubezpieczenie turystyczne. EKUZ, który obowiązuje w większości europejskich krajów, nie ma tu zastosowania. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych będzie trzeba samodzielnie pokryć koszty leczenia (KL). O ile drobne urazy to zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset euro, o tyle hospitalizacja czy szersza pomoc medyczna mogą wymagać opłat na poziomie kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. 

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne to takie, które zawiera:  

  • wysoką sumę kosztów leczenia 

  • wysoką sumę następstw nieszczęśliwych wypadków 

  • warianty dodatkowe odpowiadające Waszym potrzebom.  


Takie właśnie jest ubezpieczenie turystyczne w AXA. W zależności od wybranego wariantu koszty leczenia to od 200 tys. PLN do aż 40 mln PLN, NNW waha się od 20 tys. PLN do 150 tys. PLN. Dodatkowo ubezpieczenie zdrowotne może obejmować ubezpieczenie bagażu, OC lub sporty wysokiego ryzyka.  

Cena ubezpieczenia tygodniowego pobytu w Albanii w AXA to od kilkudziesięciu do ok. 150 PLN. Niezależnie od tego, który wariant wybierzecie z pewnością pozwoli on na spokojne spędzenie wakacji, a w razie problemów zdrowotnych pomoże w uniknięciu wysokich kosztów leczenia.  

Jak dotrzeć do Albanii i jak po niej podróżować?

Najprostszym sposobem dotarcia do Albanii jest przelot. W sezonie turystycznym duże biura podróży proponują loty czarterowe. Największe linie lotnicze oferują także loty rejsowe. Alternatywną metodą może być także przylot... na grecką wyspę Korfu. Z jej stolicy kilka razy dziennie pływają promy do Sarandy.  

Przeczytaj więcej o: wyjeździe do Grecji 

Osoby ceniące sobie niezależność mogą dotrzeć do Albanii własnym samochodem. To kilkanaście godzin jazdy od granicy Polski. W tym przypadku pamiętajcie koniecznie o dodatkowym ubezpieczeniu Moto Assistance

Na co uważać na w Albanii?

Widok na bunkier w Albanii. Pozostałość komunistycznej polityki
Jak już wspominaliśmy, standardy w wielu miejscach odbiegają od tych, do których przywykliście w innych częściach Europy. Jakość dróg, brak chodników czy troska o stan infrastruktury poza największymi ośrodkami turystycznymi może Was nie zachwycić. To jednak jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Albanię. Kraj ma w sobie coś wyjątkowego.  

Albańskie przysmaki – napoje, dania, przekąski – czego spróbować?

W Albanii czeka na Was prawdziwa kulinarna uczta. Wielbiciele jagnięciny, owoców morza i bardzo słodkich deserów na pewno wrócą zadowoleni. Do najpopularniejszych miejscowych dań zaliczamy:  

  • Tave czyli rodzaj zapiekanki, w której składzie znajdziecie dużą ilość jagnięciny lub koziny, choć mogą to być także podroby lub ryby. Potrawę serwuje się w glinianym naczyniu. Jest bardzo smaczna i sycąca.  

  • Gliko to miejscowa słodkość przyrządzana zarówno z owoców, jak i warzyw. Najpierw należy namoczyć je w wodzie z cytryną, a później gotować w wodzie z dodatkiem dużej ilości cukru. Tak przygotowane zamyka się w słoikach.  

  • Paca – to dość oryginalna potrawa przyrządzana z głowy jagnięcej. Bardzo tłusta i sycąca zupa jest zazwyczaj serwowana na śniadanie. Nie każdemu posmakuje, jednak w ramach ciekawostki warto spróbować.  

  • Burek – to jedna z najpopularniejszych przekąsek na całych Bałkanach. Ciasto filio nadziane serem, przyprawami, pomidorami i kawałkami mięsa. Może zastąpić drugie śniadanie lub lekki obiad.  

Ceny i waluta Albanii

Obowiązującą w Albanii walutą jest Lek (ALL) 100 ALL to około 4,2 PLN.  

Ceny w Albanii prawdopodobnie dość pozytywnie Was zaskoczą. Na miejscu jest raczej tanio. Poza najbardziej turystycznymi miejscowościami nadal można zjeść obiad za równowartość kilkunastu złotych. Oczywiście przy plaży w najpopularniejszych kurortach ceny przypominają te z pozostałej części Europy.  

Koszty podstawowych produktów w sklepach są niższe niż w Polsce. Np. bochenek chleba to równowartość około 2 PLN, a 10 jajek kupicie za około 4 PLN. Litr benzyny kosztuje około 6 PLN. Ceny noclegów zależne są od standardu i lokalizacji oraz zawartego wyżywienia. Jednak nawet dobrej klasy hotel w miejscowości turystycznej nie powinien zrujnować Waszej kieszeni.  

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Albanii?

Albania jest górzystym krajem, więc warto zabrać dobre buty. Jeśli planujecie wakacje nad morzem, koniecznie spakujcie krem z filtrem, strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne. Planując zwiedzanie Albanii weźcie pod uwagę zmienne warunki pogodowe. Zapakujcie kilka cieplejszych ubrać i coś przeciwdeszczowego. W tej części Bałkanów pogoda potrafi zaskoczyć nawet latem.