Islandia

Ubezpieczenie na wyjazd na Islandię

Jeszcze kilka lat temu Islandia była odległą, mało znaną wyspą pośrodku oceanu, do której trudno było dolecieć, a ceny biletów lotniczych przyprawiały o zawrót głowy. O Islandii zrobiło się głośno po wybuchu wulkanu w 2010 roku. Dziś można tu z łatwością dolecieć ze wszystkich najważniejszych polskich lotnisk, a ceny biletów zaczynają się od kilkuset złotych. Jakie są najważniejsze atrakcje Islandii? Kiedy lecieć? Jak się spakować? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co warto zobaczyć

Islandia – atrakcje, miasta, krajobrazy – co warto zobaczyć?  

Na Daleką Północ leci się przede wszystkim, by podziwiać piękno przyrody. Nie znajdziecie tu bujnej roślinności, ale z pewnością wrócicie oczarowani. Na Islandii czekają na Was ogromne wodospady, lodowce, wulkany i bezkresne krajobrazy. Lista atrakcji Islandii jest bardzo długa. Do najważniejszych zalicza się:  

  • Golden Circle – Złoty Krąg to przede wszystkim 3 najważniejsze punkty położone niedaleko Reykjaviku. Będąc tutaj musicie zobaczyć słynny Geysir. To od niego swoją nazwę zaczerpnęły wszystkie gejzery świata. Na polu wulkanicznym czeka na Was kilka mniejszych gejzerów, które wybuchają z dość dużą regularnością. Następnie zajrzyjcie do Złotego Wodospadu. Gullfoss, bo tak brzmi jego islandzka nazwa, robi ogromne wrażenie o każdej porze roku. Zimą częściowo zamarza, latem przetacza niezliczone ilości wody. Trzeci punkt złotego kręgu to Park Narodowy Thingvellir, czyli styk płyt tektonicznych euroazjatyckiej i amerykańskiej. To ogromna przestrzeń zachwycająca swym pięknem.  
  • Czarna plaża - obowiązkowy punkt programu wycieczki wzdłuż południowego wybrzeża wyspy. Jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii, w którym, przy odrobinie szczęścia, możecie zobaczyć słynne maskonury.  
  • Wodospady - oprócz wspomnianego już Gullfoss, na Islandii czeka na Was całe mnóstwo pięknych wodospadów. Niektóre z nich przyciągają rozmiarem inne wysokością, a jeszcze inne ciekawym położeniem. Do najsłynniejszych wodospadów Islandii zalicza się m.in. Seljalandsfoss, to wodospad, który można podziwiać z dwóch stron. Za strumieniem wody znajduje się ścieżka, dzięki czemu można obejść go dokoła. Barnafoss to wodospad składający się z niezliczonej ilości małych strumyków. Jego nazwa oznacza “dziecięcy wodospad”. Również na północy wyspy czeka na Was wiele ciekawych wodospadów. Wśród nich np. Dettifoss, przez który przepływa największa ilość wody na całej Islandii. 
 
Seljalandsfoss widok zza wodospadu o zachodzie słońca

 

  • Blue Lagoon to kompleks naturalnych basenów termalnych zlokalizowany niedaleko międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Kilkugodzinny relaks w tym miejscu będzie idealnym ukoronowaniem pobytu na Islandii. Lecznicza woda ma wyjątkowy, błękitny kolor, a na miejscu można skorzystać z naturalnie występujących tu glinek, które korzystnie wpływają na stan skóry. Warto odwiedzić to naturalne SPA.  

  • Zorza polarna – jak już wspomnieliśmy, wycieczkę na zorzę polarną najlepiej zaplanować w styczniu, gdyż to właśnie wtedy są największe szanse na jej zobaczenie. Aby wystąpiła musi zgrać się ze sobą kilka czynników. Bezchmurne niebo, mróz i reakcje na słońcu, które wytworzą kolorowe światło. Na podziwianie zorzy najlepiej wybrać całkowicie zaciemnione miejsce z dala od miejskich świateł.  

Kiedy lecieć na Islandię? 

W północnej części Islandii panuje klimat subpolarny, a na południu umiarkowany chłodny typu morskiego. Takie położenie sprawia, że temperatury na Islandii, nawet latem, rzadko przekraczają 20oC w ciągu dnia, a zimą i w nocy często spadają poniżej 0oC. Nie zmienia to jednak faktu, że piękno Lodowej Krainy przyciąga turystów z całego świata niemal przez cały rok. Za najlepszy termin do odwiedzenia Islandii uznaje się okres od maja do sierpnia, kiedy to temperatury są najbardziej przyjazne, opadów jest nieco mniej, a słońce niemal nie zachodzi. Islandię warto również odwiedzić w okolicach stycznia, gdy panują najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej.  

Niezależnie od pory roku pamiętaj, by na Islandię zabrać dobrą kurtkę, która ochroni Cię nie tylko przed często padającym tu deszczem, ale także wiatrem. To właśnie silnie wiejące wiatry mają największy wpływ na temperaturę odczuwalną. Na pocieszenia dodamy, że jednym z najpopularniejszych powiedzonek o Islandii jest: Nie podoba Ci się pogoda na Islandii? Poczekaj 5 minut. Na pewno się zmieni. I tak rzeczywiście jest. Chłodny poranek zmienia się w ciepłe przedpołudnie. W samo południe może lać, by już chwilę później znowu zaświeciło słońce. I tak w kółko.  

Najpopularniejsze miasta Islandii – musisz je zwiedzić!

Islandię zamieszkuje zaledwie około 370 tys. mieszkańców. Nie znajdziecie tu wielkich metropolii czy zatłoczonych miast, choć Reykjavik dzielnie walczy o miano nowoczesnej stolicy. To właśnie w Reykjaviku i okolicach skupia się najwięcej atrakcji. Warto wybrać się na spacer główną ulicą, wzdłuż której zlokalizowane są najlepsze bary i restauracja. Na jej zakończeniu znajduje się pomnik słynnego Wikinga i kościół.  

Szukając miejskich atrakcji warto zajrzeć także do Akureyri, północnej stolicy Islandii oraz Isafiordur, portowego miasteczka zlokalizowanego na tzw. “głowie ptaka”. To niewielkie miasteczka, które posiadają niesamowity islandzki urok, zachwycają pięknymi widokami oraz przyciągają turystów swym wyjątkowym położeniem.  

Wyjazd na Islandię – co warto wiedzieć?

Islandia, mimo że uważana jest za europejski kraj, kulturowo odbiega od wielu norm. Lata odosobnienia oraz wszechobecna tolerancja sprawiają, że wiele miejscowych zwyczajów może nas zaskoczyć. Już sam język dla przeciętnego Europejczyka jest zupełnie niezrozumiały. Czasami mówi się, że przypomina on staroduński, jednak to duże uproszczenie. Na szczęście zdecydowana większość Islandczyków płynnie posługuje się angielskim. Znaczącą część mieszkańców stanowią tu również Polacy, którzy są największą mniejszością na wyspie. Często pracują w miejscowych sklepach, barach czy jako kierowcy autobusów.  

Na Islandii wszędzie można płacić kartą. Nawet małe sklepiki czy stragany wyposażone są w terminale płatnicze. Również za parkingi czy bilety wstępu płaci się kartą.  

Dokumenty – czy na Islandię potrzebny jest paszport?

Czy na Islandię potrzebuję paszport?

Do podróży na Islandię wystarczy dowód osobisty, który powinien być ważny co najmniej przez trzy miesiące od planowanej daty zakończenia podróży. Do wyjazdu na Islandię nie potrzebujesz paszportu, jeśli jesteś obywatelem Polski lub innego kraju Unii Europejskiej. Islandia nie należy do Unii Europejskiej, jednak jest członkiem strefy Schengen.  

EKUZ i wyjazd na Islandię – czy to wystarczy? Koszty leczenia na Islandii

Przed wyjazdem na Islandię warto wyrobić EKUZ. Nie zwalnia to jednak z konieczności wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Karta EKUZ pozwala na skorzystanie z opieki medycznej w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju.  

Niestety opieka medyczna w Islandii dla nikogo nie jest bezpłatna, a koszt nawet niewielkiej pomocy, takiej jak założenie opatrunku, prześwietlenie czy podanie leków przeciwbólowych może wynieść kilkaset euro. Koszty hospitalizacji to zwykle kilka tysięcy euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. W skrajnych przypadkach te sumy mogą być jeszcze wyższe.  

Dlatego przed przyjazdem do Islandii koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Koszt optymalnego pakietu to od kilkudziesięciu do około 200 PLN za tygodniowy wyjazd w zależności od sumy i zakresu ubezpieczenia. Może on uchronić Cię przed ogromnymi kosztami leczenia, które czekają w Islandii. 

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Islandię?

Przed wyjazdem na Islandię koniecznie porównaj oferty największych firm ubezpieczeniowych. Jedną z najlepszych propozycji ubezpieczenia turystycznego AXA.  

Dostępne są 3 warianty: Urlopowicz, Podróżnik i Zdobywca. Różnią się one sumą i zakresem ubezpieczenia. Najwyższy pakiet, Zdobywca, opiewa do 40 mln złotych kosztów leczenia i NNW do 150 tys. złotych oraz OC, ubezpieczenie bagażu i pozostawionego mienia. Taka suma ubezpieczenia z pewnością wystarczy na pokrycie kosztów ewentualnych urazów. Koszt ubezpieczenia tygodniowego pobytu na Islandii to niespełna 150 PLN. Spokój, który gwarantuje z pewnością będzie bezcenny.  

Jak dotrzeć na Islandię i jak po niej podróżować?

Najprostszą metodą dotarcia na Islandię jest wykupienie biletu lotniczego. Połączenia między Polską a Islandią realizowane są po kilka razy w tygodniu ze wszystkich największych lotnisk w Polsce. Ceny biletów lotniczych w niższym sezonie zaczynają się od kilkuset złotych za lot w dwie strony. W szczycie sezonu i terminach ferii zimowych oraz świąt bywają wyższe. Niezmiennie jest to najszybszy i najprostszy sposób dostania się na Islandię.  

Po Islandii najlepiej podróżuje się wynajętym samochodem. Pomiędzy najważniejszymi miastami kursują autobusy i samoloty, jednak nie jeżdżą one zbyt regularnie, a najważniejsze atrakcje wyspy zlokalizowane są z dala od miast. Samochód daje pełną swobodę poruszania się.  

Na co uważać na Islandii?

Stado pasących się owiec na islandzkiej łące

Islandia jest bardzo bezpiecznym krajem, jednak ze względu na często zmieniające się warunki pogodowe, intensywnie wiejące tu wiatry oraz liczne utrudnienia wynikające z panującego tu klimatu i warunków drogowych zawsze należy zachować szczególną ostrożność.  

Islandzkie przysmaki – napoje, dania, przekąski - czego spróbować?

Kuchnia Islandii obfituje w ryby i owoce morza. To one do niedawna stanowiły podstawę miejscowej gospodarki. Będąc tutaj koniecznie spróbujcie dań ze szlachetnych morskich ryb. Nawet jeśli na co dzień za nimi nie przepadacie, tutaj na pewno będą smakowały wyjątkowo.  

W ramach ciekawostki warto spróbować hakarla. Ten miejscowy specjał to sfermentowane mięso z rekina. Jego smak raczej nie przypadnie Wam do gustu, ale to przeżycie na pewno zapamiętacie na długo. W celu oczyszczenia kubków smakowych należy przepić mięso miejscową anyżową wódką.  

Na odważnych czeka również krwisty stek z wieloryba oraz mięso z głowy owcy. Kulinarna Islandia na pewno nie raz was zaskoczy.  

Ceny i waluta Islandii

Na Islandii obowiązuję Korona Islandzka (ISK). 1000 ISK to ok. 30 złotych. W powszechnym użytku dostępne są banknoty o nominałach od 500 do 10 000 ISK, a ceny podawane są w tysiącach. Jak już wspominaliśmy na Islandii niemal wszędzie można płacić kartą. Niewielką kwotę można wymienić jeszcze w Polsce lub pobrać w miejscowym bankomacie. Dobrym rozwiązaniem będzie również konto wielowalutowe.  

Islandia należy do najdroższych krajów w Europie. Koszt tygodniowego pobytu to od kilkuset do kilku tysięcy euro. Sporo zależy od tego, ile zamierzacie zwiedzać, gdzie się żywić i gdzie spać. Dobrze zaplanowany pobyt i trasa zwiedzania pozwolą na spore oszczędności.  

Ceny na Islandii:  

  • litr benzyny 95 – 310-330 ISK (ok. 10 PLN) 

  • hot dog – 600-700 ISK (ok. 20 PLN) 

  • pizza – 3000-4000 ISK (90-120 PLN) 

  • noclegi – od ok. 13000 ISK (około 400 PLN) za pokój 2 os. z dzieloną łazienką 


Wysoko procentowy alkohol można kupić wyłącznie w barach i restauracjach oraz dedykowanych sklepach Vinbudinn. Cena najtańszego małego piwa w sklepie to równowartość ok 10 PLN. Ten sam napój w barze to co najmniej 30 a czasami nawet 60 PLN.  

Co zabrać ze sobą na wyjazd na Islandię?

Niezależnie od pory roku i przewidywanej pogody na Islandię spakuj koniecznie:  

  • buty trekkingowe 

  • dobrą sportową kurtkę  

  • czapkę, szalik i rękawiczki,  

  • bieliznę termo aktywną,  

  • okulary przeciwsłoneczne, 

  • krem ochronny.  


Jak już wspominaliśmy pogoda na Islandii jest bardzo zmienna i niemal zawsze wieje. Co więcej, jeśli planujesz wybrać się w wyższe partie gór czy na lodowiec, musisz liczyć się z niskimi temperaturami i wszechobecnym chłodem.