Słowenia

Ubezpieczenie podróżne do Słowenii

Jeśli szukasz pięknych krajobrazów, bogatej kultury, smacznej kuchni oraz spokojnego wypoczynku, Słowenia na pewno będzie wspaniałym miejscem na wakacje. Słowenia to wiele malowniczych krajobrazów, w tym Alpy Julijskie, Jezioro Bled, Dolinę Sočy i Park Narodowy Triglav. Jest przy tym bardzo przyjazna i bezpieczna. Sprawdź jednak, jak przygotować się do wyjazdu i jakie ubezpieczenie turystyczne do Słowenii kupić.  

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Zamek Predjama
Zamek Predjama

Został zbudowany pod zwisającą ścianą skalną, która ma 123 m wysokości. W tłumaczeniu oznacza „zamek przed jaskinią” i wygląda, jakby był osadzony w skale. Znajduje się 10 km od miasta Postojna, słynnego z sieci korytarzy jaskiniowych.

Piran
Piran

Najlepiej zachowany średniowieczny port wenecki zaraz po Wenecji. Często określane jako najpiękniejsze miasto Słowenii. Znajduje się na cyplu słoweńskiego wybrzeża, a jego imponującą antyczną atmosferę pogłębia zakaz wjazdu samochodów do centrum miasta.

 

Ptuj
Ptuj

Jeśli chodzi o liczbę zabytków, jedno z najbogatszych słoweńskich miast. Centrum miasta to plątanina czerwonych dachów i średniowiecznych ulic z kościołami, wieżami i muzeami. 

 




 

Atrakcje w Słowenii - co warto zwiedzić? 

Słowenia wciąż nie jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, gdy chodzi o turystów z Polski. Wiele osób traktuje ją jako kraj przejazdu w drodze na Chorwację. Tymczasem to małe państwo ma do zaproponowania góry, plaże nad Adriatykiem, malownicze jeziora, kameralne miasteczka i zachwycające jaskinie.  

Co warto zobaczyć w Słowenii: 

Piran 

Najlepiej zachowany średniowieczny port wenecki zaraz po Wenecji. Często określane jako najpiękniejsze miasto Słowenii. Znajduje się na cyplu słoweńskiego wybrzeża, a jego imponującą antyczną atmosferę pogłębia zakaz wjazdu samochodów do centrum miasta. 

Zamek Predjama 

Został zbudowany pod zwisającą ścianą skalną, która ma 123 m wysokości. W tłumaczeniu oznacza „zamek przed jaskinią” i wygląda, jakby był osadzony w skale. Znajduje się 10 km od miasta Postojna, słynnego z sieci korytarzy jaskiniowych. 

Ptuj 

Jeśli chodzi o liczbę zabytków, jedno z najbogatszych słoweńskich miast. Centrum miasta to plątanina czerwonych dachów i średniowiecznych ulic z kościołami, wieżami i muzeami.  

Jezioro Bled 

Największa atrakcja turystyczna Słowenii. Krystalicznie czyste jezioro z wysepką, na której znajduje się kościół, a w tle Alpy Julijskie. 

Jaskinia Postojna 

Druga co do wielkości udostępniona jaskinia w Europie i jedyna jaskinia na świecie, która oferuje przejażdżkę pociągiem jaskiniowym. Przewozi 2 km do wnętrza jaskini, a następnie zwiedzanie kontynuowane jest pieszo. Wycieczka z przewodnikiem ma długość 5 km, a całkowita długość korytarzy wynosi ponad 20 km. 

Jaskinie Skocjan 

Rozległy system jaskiń w południowo-zachodniej Słowenii. Znajduje się tu niemal 6 km jaskiń, 26 wodospadów i niezliczone formacje jaskiniowe. 

Słowenia to także doskonale przygotowane stoki narciarskie, dlatego warto rozważyć przyjazd na urlop w Słowenii, jeśli nie chcesz jeździć na nartach w zatłoczonych Tatrach albo w innych Alpejskich krajach. Pamiętaj jednak, że uprawianie sportów zimowych bywa ryzykowne, dlatego w tym przypadku rozważ opcję wykupienia ubezpieczenia od sportów ekstremalnych.  

Przeczytaj nasz artykuł – jak wybrać dobre ubezpieczenie w góry, które przyda się podczas podróży do Słowenii? 

Wyjazd do Słowenii - co warto wiedzieć?

Słowenia to znakomity kierunek na krótki, kilkudniowy urlop, ale także na dłuższe wakacje. Zanim jednak spakujesz walizki i ruszysz w podróż, sprawdź, czego potrzebujesz na urlop w Słowenii.  

Dokumenty - czy aby wjechać do Słowenii trzeba mieć paszport?

Słowenia, tak samo jak Polska, należy do UE i Strefy Schengen, dlatego wystarczy dowód osobisty, jeśli chcesz spędzić tam wakacje. Nie potrzebujesz paszportu, ani wizy, a pomiędzy Polską a Słowenią nie ma przejść granicznych.  

Pamiętaj jednak, że każde dziecko musi mieć własny dokument podróży. Wpisy dzieci w dokumentach podróżnych lub dowodach osobistych rodziców nie są akceptowane. Rodzicom grozi grzywna w wysokości do 400 Euro. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Słowenii - czy w Słowenii skorzystamy z EKUZ?

Opieka zdrowotna w Słowenii jest na dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Należy podróżować z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta wydawana jest przez NFZ bezpłatnie, od ręki, a także może zostać wysłana pocztą po przesłaniu wniosku np. przez Internet.  

Karta EKUZ pozwala na skorzystanie z opieki zdrowotnej w Słowenii na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. Jednak trzeba wiedzieć, że w Słowenii wymagany jest udział pacjentów w opiece zdrowotnej. Oznacza to, że pacjent musi dopłacić z własnej kieszeni między innymi do porady specjalisty, pobytu w szpitalu, leków i wyrobów medycznych kupowanych w aptece, do transportu medycznego poza nagłymi przypadkami. Jeśli chory chce wrócić do Polski transportem medycznym, jest zmuszony pokryć całościowy jego koszt. Dlatego oprócz wyrobienia karty EKUZ warto mieć dodatkowe, prywatne ubezpieczenie podróżne do Słowenii.  

Należy też sprawdzić ważność swoich szczepień przeciwko odrze i tężcowi. Kleszcze mogą przenosić wirusowe zapalenie mózgu. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Słowenii?

Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii można wykupić przez Internet, bez wychodzenia z domu, nawet kilka godzin przed podróżą. W przypadku polisy w AXA koszt dziennej ochrony może wynieść zaledwie 6 zł. Oczywiście ostateczna cena ubezpieczenia do Słowenii zależy od tego, na jak długo jedziesz, ile osób jest objętych ochroną (np. cała rodzina czy grupka przyjaciół) oraz który wariant ubezpieczenia wybierzesz. Trzy podstawowe warianty to Urlopowicz, Podróżnik i Zdobywca. Zapewniają one ochronę w przypadku zachorowania, wypadku, hospitalizacji, wyższe pakiety chronią także bagaż: jeśli zostanie zniszczony lub skradziony, otrzymasz odszkodowanie. 

Przeczytaj nasz artykuł – Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne – w tym ubezpieczenie turystyczne do Słowenii. 

Warto także przemyśleć zakup dodatków do polisy turystycznej, takich jak Moto Assistance, gdy podróżujesz samochodem, kontynuacja leczenia w Polsce, żeby zapewnić sobie ciągłość leczenia po powrocie do kraju czy ubezpieczenie rezygnacji z/przerwania podróży.  Planując aktywności w górach, zapoznaj się z tabelą sportów i ewentualne rozszerz ubezpieczenie o sporty wysokiego ryzyka. 

Jak dotrzeć i podróżować po Słowenii?

Do Słowenii najwięcej naszych rodaków jeździ samochodem i zwykle krajem docelowym jednak jest Chorwacja.  

W Warszawy do Lublany (stolicy Słowenii) samolotem można dotrzeć w około 1,5 godziny, a samochodem jedzie się około 10-12 godzin, w zależności od wybranej trasy i warunków drogowych.  

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w Słowenii wynosi około 1,52 euro za litr, natomiast cena oleju napędowego (diesla) to około 1,48 euro za litr.  

Obecnie bezpośrednie loty do Lublany oferowane są z dwóch polskich lotnisk: z Warszawy-Chopina oraz z Krakowa-Balice. 

Transport samochodem 

  • Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas. 

  • W razie otrzymania mandatu i zapłaty na miejscu lub w ciągu 8 dni kalendarzowych, należy uregulować tylko 50% kwoty. Jeśli nie zostanie uregulowany na miejscu, jako gwarancja mogą zostać zabrane dokumenty osobiste, takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub paszport. 

Opłaty autostradowe i drogowe 
Na autostradach płaci się opłaty za przejazd, kupując winietę. Więcej informacji na temat opłat za autostrady znajdziesz na oficjalnej stronie https://www.dars.si/tolling. Kierowcy pojazdów bez winiety mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 300 EUR do 800 EUR. 
 
Podróżowanie wynajętymi samochodami i samochodami w leasingu 
Poruszając się po Słowenii wynajętym samochodem lub w leasingu, należy posiadać tzw. upoważnienie właściciela samochodu do korzystania z niego w tym okresie. Powinno to być w języku słoweńskim lub angielskim i zawierać przynajmniej co najmniej dane o właścicielu, kierowcy, pojeździe i czasie trwania wypożyczenia. 

Na co uważać w Słowenii?

Bezpieczeństwo w Słowenii jest na wysokim poziomie. W większych miastach i popularnych turystycznych miejscowościach należy uważać na kradzieże i oszustwa, szczególnie na lotniskach, dworcach kolejowych autobusowych oraz na zatłoczonych ulicach. Należy unikać noszenia ze sobą wartościowych przedmiotów i dokumentów, a także trzymać je w bezpiecznych miejscach. 

Słowenia to kraj górski, a turystyka piesza i wspinaczkowa są popularnymi formami spędzania czasu. Należy jednak zachować ostrożność na górskich szlakach, szczególnie podczas złej pogody. Przed wyjściem w góry upewnij się, że masz odpowiednie wyposażenie. 

Słoweńskie przysmaki - co zjeść i czego spróbować?

Blejska kremna rezina – słodki deser składający się z plastrów ciasta francuskiego, warstwy budyniu waniliowego i bitej śmietany.
Jota zupa z mieszanki ziemniaków, fasoli i kapusty kiszonej. Podobnie jak w przypadku naszej zupy kapuścianej, można spotkać wariant z kawałkami wędzonego mięsa lub kiełbasy.
Štruklji istnieje wiele wariantów tej potrawy. To małe roladki z ciasta, które są wypełnione w zależności od upodobań smakowych – makiem, orzechami, serem, jajkami, twarogiem itp.

Žlikrofi  kluski makaronowe podobne do włoskich ravioli, nadziewane w zależności od upodobań, na przykład z mięsem, ziemniakami lub warzywami.
Žganci – wykonuje się głównie z gryki, ma mączną konsystencję i przypomina nieco włoską polentę. Podawana z mlekiem lub jogurtem lub jako przystawka do mięsa. Może być również z kukurydzy, owsa lub mąki pszennej.

Waluta i ceny w Słowenii

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = ok. 4,6 PLN 

Średnie ceny noclegów w Słowenii: 

  • Około 20 euro za noc w pensjonatach i schroniskach młodzieżowych 

  • Hotele 1-2 gwiazdkowe: od 20 do 50 euro 

  • Hotele 3 gwiazdkowe: od 50 do 100 euro 

  • Hotele 4 gwiazdkowe: od 80 do 150 euro 

  • 100 euro za noc w luksusowym hotelach. 

Ceny dań tradycyjnych oraz napojów w restauracjach w Słowenii: 

  • Jota - około 6-8 euro 

  • Štruklji - około 8-12 euro 

  • Žlikrofi - około 10-15 euro 

  • Kawa 1,5 do 3 euro 

  • Herbata około 2 euro 

  • Sok owocowy 3-4 euro. 

  • Kieliszek wina od 2 do 5 euro. 


 Ceny produktów spożywczych w Słowenii: 

  • Chleb - 1,5-2 euro 

  • Mleko (1 litr) - 0,8-1 euro 

  • Ser (1 kg) - 8-12 euro 

  • Jajka (10 sztuk) - 2,5-3,5 euro 

  • Owoce (1 kg) - 1-3 euro 

  • Warzywa (1 kg) - 1-2 euro 

Napiwki 

Dawanie napiwków w Słowenii nie jest zbyt powszechne. W restauracjach można zostawić napiwek w wysokości około 10%. W taksówce zwykle zaokrągla się cenę i daje niewielki napiwek. 

Co zabrać ze sobą na wakacje do Słowenii?

Podczas pakowania walizki na wakacje do Słowenii weź pod uwagę porę roku, miejsce, do którego się wybierasz, a także plany związane ze zwiedzaniem.  
 
Oto kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą do Słowenii: 

  • Odzież i obuwie dopasowane do pory roku i planów. Latem przyda się lekka i przewiewna odzież, zimą warto zabrać ciepłą kurtkę i buty zimowe. 

  • Sprzęt sportowy, jeśli planujesz jazdę na rowerze, wspinaczkę albo jeżdżenie na nartach.  

  • Aparat fotograficzny, telefon, power bank, ładowarki.  

  • Leki i kosmetyki, środki opatrunkowe. 

  • Trochę gotówki oraz kartę płatniczą.  

  • Paszport, dowód osobisty, wydruk potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia turystycznego do Słowenii.