Słowenia

Jeden z bardziej zalesionych krajów UE.

Każde dziecko musi mieć własny dokument podróży.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Piran
Piran

Najlepiej zachowany średniowieczny port wenecki zaraz po Wenecji. Często określane jako najpiękniejsze miasto Słowenii. Znajduje się na cyplu słoweńskiego wybrzeża, a jego imponującą antyczną atmosferę pogłębia zakaz wjazdu samochodów do centrum miasta.

 

Zamek Predjama
Zamek Predjama

Został zbudowany pod zwisającą ścianą skalną, która ma 123 m wysokości. W tłumaczeniu oznacza „zamek przed jaskinią” i wygląda, jakby był osadzony w skale. Znajduje się 10 km od miasta Postojna, słynnego z sieci korytarzy jaskiniowych.

Ptuj
Ptuj

Jeśli chodzi o liczbę zabytków, jedno z najbogatszych słoweńskich miast. Centrum miasta to plątanina czerwonych dachów i średniowiecznych ulic z kościołami, wieżami i muzeami. 

 
 
Jezioro Bled

Największa atrakcja turystyczna Słowenii. Krystalicznie czyste jezioro z wysepką, na której znajduje się kościół, a w tle Alpy Julijskie.

Jaskinia Postojna

Druga co do wielkości udostępniona jaskinia w Europie i jedyna jaskinia na świecie, która oferuje przejażdżkę pociągiem jaskiniowym. Przewozi 2 km do wnętrza jaskini, a następnie zwiedzanie kontynuowane jest pieszo. Wycieczka z przewodnikiem ma długość 5 km, a całkowita długość korytarzy wynosi ponad 20 km.

Jaskinie Skocjan

Rozległy system jaskiń w południowo-zachodniej Słowenii. Znajduje się tu niemal 6 km jaskiń, 26 wodospadów i niezliczone formacje jaskiniowe.

Czego spróbować
Czego spróbować

Blejska kremna rezina – słodki deser składający się z plastrów ciasta francuskiego, warstwy budyniu waniliowego i bitej śmietany.
Jota zupa z mieszanki ziemniaków, fasoli i kapusty kiszonej. Podobnie jak w przypadku naszej zupy kapuścianej, można spotkać wariant z kawałkami wędzonego mięsa lub kiełbasy.
Štruklji istnieje wiele wariantów tej potrawy. To małe roladki z ciasta, które są wypełnione w zależności od upodobań smakowych – makiem, orzechami, serem, jajkami, twarogiem itp.
Žlikrofi kluski makaronowe podobne do włoskich ravioli, nadziewane w zależności od upodobań, na przykład z mięsem, ziemniakami lub warzywami.
Žganci wykonuje się głównie z gryki, ma mączną konsystencję i przypomina nieco włoską polentę. Podawana z mlekiem lub jogurtem lub jako przystawka do mięsa. Może być również z kukurydzy, owsa lub mąki pszennej.

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Opieka zdrowotna jest na dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Należy podróżować z europejską kartą ubezpieczenia zdrowotnego, paszportem lub dowodem osobistym. W Słowenii wymagany jest udział pacjentów w opiece zdrowotnej, dlatego zalecamy wykupienie komercyjnego ubezpieczenia podróżnego.
Należy sprawdzić ważność swoich szczepień przeciwko odrze i tężcowi. Kleszcze mogą przenosić wirusowe zapalenie mózgu.

Ciekawostki
Każde dziecko musi mieć własny dokument podróży. Wpisy dzieci w dokumentach podróżnych lub dowodach osobistych rodziców nie są akceptowane. Rodzicom grozi grzywna w wysokości do 400 €.
Zakazany jest import tzw. broni nieplanej, która obejmuje gumowe pałki, pręty teleskopowe i podobne przedmioty, które można wykorzystać do ataku. Za naruszenie zakazu importu grozi kara w wysokości 500-1500 EUR i przedmiot zostaje zarekwirowany bez możliwości zwrotu.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w Słowenii jest na wysokim poziomie. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na uczęszczanych obszarach turystycznych.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = ok. 4,3 PLN

Napiwki
Dawanie napiwków w Słowenii nie jest zbyt powszechne. W restauracjach można zostawić napiwek w wysokości około 10%. W taksówce zwykle zaokrągla się cenę i daje niewielki napiwek.

Ceny za wybrane towary
  ceny w EUR
1,5l wody 0,6
1l mleka 0,85
chleb 0,5 kg 1,04
ziemniaki 1kg 0,67
kawa w restauracji 1,35
piwo w restauracji 2,5
 

Nocleg w hotelu lub pensjonacie średniej klasy: 30 Euro
Obiady i kolacje w eleganckich restauracjach: 30 Euro
Bilety kolejowe/autobusowe: 10 Euro
Wstęp do muzeum/atrakcji: 10 Euro


 
Sport
Sport

Najpopularniejsze sporty to tenis, jazda na rowerze, żeglarstwo, windsurfing, myślistwo, wędkarstwo, golf, jazda konna, rafting, kajakarstwo i turystyka.

Narciarstwo 
Największe i najbardziej znane ośrodki narciarskie to Kranjska Gora, Krvavec, Bovec-Kanin, Bohinj, Maribor-Pohorje, Rogla i Bled.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
W razie otrzymania mandatu i zapłaty na miejscu lub w ciągu 8 dni kalendarzowych, należy uregulować tylko 50% kwoty. Jeśli nie zostanie uregulowany na miejscu, jako gwarancja mogą zostać zabrane dokumenty osobiste, takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub paszport.

Opłaty autostradowe i drogowe
Na autostradach płaci się opłaty za przejazd, kupując winietę. Więcej informacji tutaj. Kierowcy pojazdów bez winiety mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 300 EUR do 800 EUR.

Podróżowanie wynajętymi samochodami i samochodami w leasingu
Poruszając się po Słowenii wynajętym samochodem lub w leasingu, należy posiadać tzw. upoważnienie właściciela samochodu do korzystania z niego w tym okresie. Powinno to być w języku słoweńskim lub angielskim i zawierać przynajmniej co najmniej dane o właścicielu, kierowcy, pojeździe i czasie trwania wypożyczenia.

Ograniczenia prędkości

na terenach zabudowanych 50 km/h
inne drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
na autostradach 130 km/h

Święta i uroczystości
Święta i uroczystości

luty: Kurentovanje
Karnawał w Ptuj. Postacie ubrane w krzaczaste futra wyrzucają ducha zimy i witają wiosnę.
Laufarji to karnawał w Cerkno. Laufarji to strasznie wyglądające drewniane maski.
11 marca: Dzień Świętego Jerzego
W mieście Gorensko zwyczajowo puszcza się łodzie ze świecami jako symbolu wiosny, święta wydłużania dnia.
maj: Druga godba
Festiwal Muzyki Światowej w Lublanie.
czerwiec-lipiec: Lent
Letni festiwal wielokulturowy w Mariborze jest jednym z największych festiwali w Europie dzięki obecności około pół miliona osób i ponad 400 różnych wydarzeń:
wrzesień: Winobranie
W Księdze Rekordów Guinnessa winorośl z Mariboru jest zarejestrowana jako najstarsza winorośl na świecie.