Ubezpieczenie w góry - kiedy wybrać i na co zwracać uwagę?


Ryzyko wypadku podczas górskich wędrówek jest bardzo duże i to niezależnie od doświadczenia czy jakości posiadanego sprzętu. Wystarczy drobne potknięcie, upadek czy pogorszenie stanu zdrowia. W Polsce mamy zapewnioną darmową pomoc w ramach działania ochotniczych służb ratunkowych. W innych krajach za akcję ratowniczą musimy zapłacić z własnej kieszeni i to niemało. Dowiedz się, jakie ubezpieczenie uchroni Cię przed wysokimi kosztami leczenia w górach.

Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu, wybierając się w góry?

Ryzyko wypadku w górach jest statystycznie znacznie większe niż w innych miejscach wypoczynku. Jest wiele czynników, które mają na nie wpływ. Wymieńmy przykładowe:

 • lawina,
 • nagłe pogorszenie pogody,
 • zabłądzenie na szlaku,
 • upadek z wysokości,
 • złamanie kończyny.
Przed wyjściem w góry powinniśmy bacznie śledzić komunikaty pogodowe i sprawdzić, czy nie pojawiły się ostrzeżenia lawinowe. Pogoda w górach bywa jednak nieprzewidywalna. Pojawiające się nagle gęsta mgła, porywisty wiatr czy burza mogą spowodować trudności w odnalezieniu drogi powrotnej i zwiększają ryzyko urazów, które uniemożliwią samodzielny powrót na dół. Wówczas konieczne jest wezwanie służb ratunkowych.

W Polsce nieodpłatnej pomocy w górach udzielają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). W innych krajach Europy i świata zarówno za akcję ratunkową i transport medyczny, jak i hospitalizację będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, jeżeli wyjedziesz bez odpowiedniego ubezpieczenia górskiego.

Czytaj także: Co to jest ubezpieczenie KL i co obejmuje?

Koszty leczenia za granicą – jak uniknąć finansowych kłopotów w razie wypadku?

Góry to nie tylko wędrówki i wspinaczki wysokogórskie kojarzone z wyższym ryzykiem, ale też sporty zimowe, takie jak narty i snowboard. Uprawiając je, również musisz liczyć się z możliwością nieszczęśliwego wypadku. I chociaż koszty leczenia za granicą nie będą aż tak dotkliwe, jak koszty akcji ratunkowej na wysoko położonych szlakach, to nadal należy się przygotować na ich poniesienie lub odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.

Przed wyjazdem w góry znajdujące się na terenie Unii Europejskiej i obszaru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pamiętaj przy tym, że gwarantuje ona otrzymanie pomocy medycznej jedynie w placówkach publicznej służby zdrowia i o odpłatności takiej, jaka obowiązuje obywateli danego kraju.

Czytaj także: Jakie są koszty leczenia za granicą? Dlaczego warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, szczególnie w górach?

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się orientacyjne koszty leczenia w krajach chętnie odwiedzanych przez miłośników górskich wędrówek i narciarzy.

 • Słowacja – od 1300 do 1700 euro w przypadku uszkodzenia ręki czy nogi,
 • Gruzja – doba pobytu w szpitalu może kosztować nawet 1000 dolarów,
 • Austria – jednodniowy pobyt w szpitalu to koszt od 12 do 20 euro,
 • Włochy – zwykła wizyta lekarska to koszt ponad 35 euro,
 • Szwajcaria — dopłata za pobyt w szpitalu przy EKUZ to 15 CHF za każdą dobę.
Do kosztów pobytu w szpitalu w niektórych państwach trzeba doliczyć koszt transportu medycznego (np. 50% w Szwajcarii), badań specjalistycznych i leków.

Dowiedz się więcej o atrakcjach, podróżowaniu i ubezpieczeniu turystycznym na Słowacji

Młody mężczyzna w goglach narciarskich i deską snowboardową pokazuje, że wszystko jest ok

Typowe ubezpieczenie turystyczne – czy to wystarczająca opcja?

Wybierając się w góry, lepiej nie polegać wyłącznie na szczęściu i posiadaniu karty EKUZ. Wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego pozwoli nie tylko uniknąć kosztów leczenia, ale też zapewni właściwą do sytuacji opiekę medyczną. Warto przy tym wiedzieć, że standardowy wariant polisy podróżnej może być niewystarczający. Dużo zależy od planowanej aktywności – w przypadku narciarstwa, wspinaczki wysokogórskiej czy downhillu konieczny będzie zakup ubezpieczenia w góry, a nawet jego rozszerzenia.

Podstawowy zakres ubezpieczenia podróżnego AXA obejmuje koszty leczenia wynikające z uprawiania najchętniej wybieranych zimowych aktywności, takich jak jazda na nartach, snowboardzie, skuterach śnieżnych oraz trekking bez użycia specjalistycznego sprzętu na wysokości do 3500 m n.p.m. Wspinaczka na wyższe szczyty, skialpinizm czy kajaki śnieżne zaliczamy do sportów wysokiego ryzyka. Planującym uprawiać jedną z tych dyscyplin w trakcie wakacji za granicą oferujemy dodatkowe ubezpieczenie.

Sprawdź broszurę AXA o: sportach wysokiego ryzyka - co obejmuje podstawowe ubezpieczenie?

Jakie elementy powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd w góry?

Wykupienie ubezpieczenia o niewystarczających parametrach może skutkować niepełną ochroną. Innymi słowy, jeśli wybierzesz niewłaściwą ofertę, nadal będziesz narażony na koszty. Jak wybrać dobrze?

Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant oferowany przez ubezpieczyciela, zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia wynikającą z polisy. Każdorazowo dopasuj ją do kraju, do którego wyjeżdżasz, sprawdzając uprzednio orientacyjne koszty opieki medycznej i ewentualnie akcji ratunkowej, jeśli planujesz wędrówkę po górskich szlakach.

Sprawdź również, czy oferta zawiera dodatkowe parametry:

 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wydarzeń (NNW) – obejmuje świadczenia w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku.
 • Moto Assistance – przydatne, jeśli poruszasz się za granicą autem własnym lub wypożyczonym. Pomaga rozwiązać kosztowne problemy, które mogą zdarzyć się na drodze.
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – chroni przed koniecznością poniesienia odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia czyjegoś mienia lub nieumyślnego uszkodzenia ciała i zdrowia innej osoby w trakcie uprawiania aktywności na wakacjach.
Jeżeli w trakcie wyjazdu w góry planujesz uprawiać różne sporty, sprawdź, czy ubezpieczyciel nie zaliczył ich do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. W takiej sytuacji konieczne będzie wykupienie rozszerzenia.

Jeżeli na zimowe wakacje planujesz wybrać się samochodem, rozważ zakup ubezpieczenia podróżnego.

Sprawdź nasz poradnik: gdzie pojechać samochodem na wakacje?

Ile kosztuje ubezpieczenie górskie?

Przejdźmy do omówienia ostatniego czynnika, który przesądza o wyborze oferty ubezpieczeniowej — kosztów wykupienia polisy. Tygodniowy urlop dla jednej osoby w słowackich Tatrach to polisa o koszcie 115,08 zł (wariant Zdobywca). Co zawiera ubezpieczenie AXA w tej cenie?

 • koszty leczenia;
 • NNW;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • OC, w tym za szkody wyrządzone w trakcie uprawiania sportu;
 • pozostawione mienie.
Suma ubezpieczenia na pokrycie kosztów leczenia to 40 mln złotych. W zakres ubezpieczenia wchodzi ratownictwo i transport medyczny, także do miejsca zamieszkania na terenie RP w przypadku ograniczonej sprawności ruchowej. W tym wariancie ubezpieczenia jesteś objęty ochroną w przypadku uprawiania najpopularniejszych zimowych aktywności, takich jak narciarstwo czy snowboard. Wybierając ofertę AXA, możesz wykupić jedną polisę i spokojnie szusować na stoku, a w razie nieszczęśliwego wypadku my zajmiemy się resztą.
 
Share this article: