Jakie ubezpieczenie na narty do Czech? Gdzie na narty w Czechach?


W sercu Europy malownicze czeskie krajobrazy kryją w sobie niezwykłe skarby dla miłośników zimowych sportów. Urokliwe ośrodki narciarskie w Czechach, takie jak Szpindlerowy Młyn, Janské Lázně czy Rokytnice nad Jizerou, to doskonałe miejsca dla entuzjastów narciarstwa. Wybierając się na zimową przygodę, nie zapominajmy o ubezpieczeniu turystycznym na wyjazd na narty, aby cieszyć się spokojnymi i bezpiecznymi aktywnościami na stokach.

Najpopularniejsze regiony narciarskie w Czechach

W Europie Środkowej możemy znaleźć wyjątkowe czeskie stoki narciarskie, z których chętnie korzystają zarówno lokalni mieszkańcy, jak i pasjonaci zimowej rozrywki z całego świata. W Czechach popularne są przede wszystkim trzy piękne regiony narciarskie, czyli Szpindlerowy Młyn, Janské Lázně i Rokytnice nad Jizerou. Każda z tych lokalizacji oferuje niepowtarzalny charakter i bogactwo atrakcji, przyciągając narciarzy w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. W tych miejscach tradycja łączy się z nowoczesnością, a fantastyczne pejzaże stanowią idealne tło dla emocji towarzyszących zimowym sportom.

Najpopularniejsze kurorty narciarskie w Czechach - infografika 

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn to prawdziwa perła w koronie czeskich Karkonoszy. Zapewnia nie tylko doskonałe warunki do jazdy na nartach, ale również wyjątkowy klimat i scenerie. Sam Szpindlerowy Młyn, zwany potocznie przez Polaków „Czeskim Zakopanem”, to łącznie aż 25 kilometrów tras zjazdowych o różnym poziomie trudności i 85 kilometrów  tras biegowych. Początkujący znajdą tu doskonałe tereny do nauki, podczas gdy zaawansowani narciarze będą mieli wybór spośród bardziej wymagających i technicznych tras. Szpindlerowy Młyn obejmuje także kilkanaście wyciągów, w tym 6 wyciągów krzesełkowych, natomiast skibusy umożliwiają szybkie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi stokami.

Szpindlerowy Młyn to jednak więcej niż doskonały ośrodek do jazdy na nartach. Przepiękna architektura i tradycyjna czeska gościnność tworzą niezwykłą atmosferę, wyróżniającą ten region na tle innych. Po intensywnym dniu spędzonym na stokach możemy udać się na przechadzkę po ujmujących uliczkach ze wspaniałym widokiem na Karkonosze albo wybrać się do jednej z licznych restauracji lub winiarni.

W okolicy Szpindlerowego Młyna położonych jest kilka ośrodków rekomendowanych dla fanów nart. Dwa największe kompleksy to Medvědín i Svaty Petr, w których dostępne są liczne trasy wysokiej jakości wyposażone w nowoczesną infrastrukturę. Z kolei Horní Mísečky przeznaczony jest przede wszystkim dla początkujących amatorów zimowych sportów i rodzin pragnących wypocząć w górskich terenach. Z czerwonego szlaku narciarskiego przy nieco mniejszej stacji Labská również korzystają głównie rodziny z dziećmi. Tymczasem bardziej doświadczeni narciarze doskonale odnajdą się na trasach w Hromovce.
 


Janské Lázně

Położona w zjawiskowej kotlinie między Czarną Górą i Jasną Górą, miejscowość Janské Lázně stanowi istny klejnot wśród czeskich ośrodków narciarskich, zachwycający swoim spokojem, naturalnym pięknem i niepowtarzalnym klimatem. Ośrodek Černa Hora - Janské Lázně oferuje 16 przygotowanych tras narciarskich, w tym niektóre o długości nawet 3 km. Działa tutaj najdłuższy oświetlony stok narciarski w Czechach – prawdziwa gratka dla miłośników jazdy na nartach po zmroku. W sąsiedztwie tras zjazdowych mieści się duży LIVE park dla najmłodszych. Wyposażony w ruchomy chodnik, ten obiekt nadaje się idealnie do lekcji narciarstwa. Dodatkowe atrakcje to jedyna w Czechach ośmioosobowa kolejka gondolowa, a także nowoczesna, podgrzewana sześcioosobowa kanapa Hofmanky Express.

Ponadto warto zobaczyć zabytkowy rynek i piękną architekturę uzdrowiskowych budynków w centrum miejscowości Janské Lázně. W wolnej chwili możemy odwiedzić miejscowy park i przejść się ścieżką w koronach drzew, zakończoną okazałą wieżą widokową, z której zobaczymy piękne leśne tereny z wysokości aż 45 metrów. W okolicy bez problemu znajdziemy zakwaterowanie, dostępne są zarówno hotele, chaty, pensjonaty, jak i domy prywatne.


Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou zadowoli tych, którzy pragną odkryć wyjątkowy potencjał narciarski Karkonoszy. Ten niesamowity region w Czechach urzeka swoimi stokami, różnorodnością tras i zachwycającymi przestrzeniami. Rozległe tereny narciarskie pozwalają na swobodne eksplorowanie regionu, a okoliczne szczyty i lasy dodają dodatkowej magii każdemu zjazdowi.

W tej okolicy działa ponad 16 km różnorodnych tras zjazdowych i 29 wyciągów narciarskich, głównie w ramach największych kompleksów Horní Domky i Studenov. Znajduje się tu najdłuższy w Czechach wyciąg krzesełkowy na Lysą Horę, która jest bardzo dobrym punktem startowym dla narciarzy biegowych. Sama sieć tras narciarskich nadaje się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, ze stokami osiągającymi w pewnych miejscach imponującą szerokość 100 metrów. Co więcej, niektóre z tras są oświetlone i sprawdzają się doskonale podczas wieczornych i nocnych przygód narciarskich. Poza tym ośrodek w Rokytnice nad Jizerou oferuje snowpark ze skoczniami i rampami, a także park dla dzieci z wyciągiem taśmowym oraz przedszkole narciarskie.

Widok na wyciąg krzesełkowy w czeskich górach 

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie na narty w Czechach? 

Podczas planowania wyjazdu narciarskiego do Czech na naszej liście priorytetów powinno znaleźć się odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Pamiętajmy, że sporty zimowe, choć pełne ekscytacji i radości, niosą również ze sobą ryzyka. Dlatego ubezpieczenie turystyczne AXA Partners pozwoli nam korzystać ze stoków ze spokojem i w poczuciu bezpieczeństwa.

Amatorskie uprawianie narciarstwa jest objęte ochroną w ramach standardowego  zakresu ubezpieczenia turystycznego AXA Partners i nie wymaga opłacenia dodatkowej składki. Taka polisa ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia i assistance medyczne oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. W AXA Partners możemy też wybrać bardziej rozbudowane warianty ochrony, obejmujące np. ubezpieczenie bagażu, odpowiedzialności cywilnej czy pozostawionego mienia. Niezależnie od pakietu ubezpieczenie turystyczne AXA Partners pokryje wydatki związane z leczeniem, pobytem w szpitalu, zakupem leków czy zabiegów do wysokości sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie.

Ubezpieczenie turystyczne jest rozwiązaniem bardziej kompleksowym niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), której świadczenia podlegają pewnym ograniczeniom i wkluczeniom. EKUZ nie pokrywa chociażby kosztów usług nierefundowanych w danym kraju, leczenia prywatnego czy transportu medycznego z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala lub do kraju zamieszkania.


Jak dojechać na narty w Czechach?

W przypadku lotu samolotem do Czech koszt podróży będzie zależał od terminu, konkretnego przewoźnika czy liczby przesiadek. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty biletów. Sam czas przelotu na lotnisko w Pradze będzie oczywiście krótszy niż transport samochodem, jednak potem czeka nas jeszcze dojazd do samego ośrodka. Tak więc opłacalność lotu samolotem może zależeć od tego, z której części Polski wyruszamy – ta opcja z pewnością ma swoje plusy w przypadku podróży np. z Gdańska czy Warszawy. 

Ponieważ znane ośrodki narciarskie w Czechach przeważnie położone są stosunkowo niedaleko granicy naszego kraju, możemy dostać się do nich łatwo również samochodem, szczególnie jeśli mieszkamy na południu Polski. Przykładowo, przejazd z Katowic do Rokytnice nad Jizerou zajmuje około 4 godzin. Decydując się na transport drogowy, nie zapominajmy o ewentualnych opłatach za autostrady w Polsce oraz kosztach winiet w Czechach. Każdy pojazd poruszający się po czeskich drogach powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę, gaśnicę, koło zapasowe i komplet żarówek.

Wyruszając w zagraniczną podróż samochodem, warto też zadbać o stosowną ochronę w postaci dodatkowego ubezpieczenia moto assistance. Zabezpieczy nas ono na wypadek nieprzewidzianych sytuacji na drodze podczas wyjazdu.

Zobacz także: Assistance – czym jest i dlaczego warto je wybrać?
 
Share this article: