Odkryj krainę stoków narciarskich w Austrii


Dzięki urokliwym wioskom, pięknym widokom i doskonałej infrastrukturze austriackie ośrodki narciarskie zapewniają niezapomniane doświadczenia na alpejskich stokach. Miejsca takie jak Ischgl, Bad Kleinkirchheim i Sölden wypełnione są różnorodnymi trasami narciarskimi, które spełnią oczekiwania każdego amatora sportów zimowych. Podczas ekscytujących wyjazdów ważną rolę odgrywa ubezpieczenie narciarskie, dające nam gwarancje spokoju i bezpieczeństwa na zaśnieżonych trasach.

Najpopularniejsze regiony narciarskie w Austrii

Jako kraj z długą tradycją narciarską, Austria łączy w sobie liczne regiony narciarskie, chętnie odwiedzane przez entuzjastów nart z całego świata. Spośród nich warto zwrócić szczególną uwagę na słynne ośrodki, takie jak Ischgl, Bad Kleinkirchheim, Pitztal oraz Sölden. W każdym z nich panują znakomite warunki narciarskie pośród zachwycających alpejskich krajobrazów. Wyjazd na narty do Austrii to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także wyjątkowa okazja do czerpania przyjemności z wycieczek przyrodniczych,odkrywania austriackiej kultury i tradycji tego kraju.
 
Najpopularniejsze regiony narciarskie w Austrii - infografika

Ischgl

Ukryta w otoczeniu masywu Silvretta i łańcucha Ferwall, w malowniczej dolinie Paznaun, Gmina Ischgl to jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji na austriackiej mapie narciarskiej. Wspólnie ze szwajcarskim Samnaun, Ischgl tworzy kompleks narciarski Silvretta Arena, gdzie mamy do wyboru aż 85 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, rozciągających się na długości 238 km. 

Większość z nich usytuowana jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m., dzięki czemu śniegu nie zabraknie tutaj przez cały sezon zimowy. Trasy biegną przez zróżnicowane obszary, od otwartych stoków po śnieżne lasy, a ponad 40 nowoczesnych wyciągów i kolejek gwarantuje sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi stokami. W tym regionie funkcjonują też inne ośrodki narciarskie, takie jak Galtür, See i Kappl, z własnymi terenami do zjeżdżania.

Po intensywnych dniach spędzonych na stokach możemy sprawdzić inne atrakcje Ischgl. W tym miejscu przyjemną atmosferę après-ski tworzą liczne puby, dyskoteki czy restauracje z tradycyjną tyrolską kuchnią. Osoby szukające innych form aktywnego wypoczynku mogą polatać na lotni z nartami, przejechać się ratrakiem, skorzystać z długiego toru saneczkowego lub odwiedzić ogród zoologiczny. Wszystko to pośród zapierających dech w piersiach pejzaży tyrolskich Alp.


Bad Kleinkirchheim

Bad Kleinkirchheim, zwane klejnotem południowej Austrii, leży w urzekającym paśmie górskim Nockberge. Ten region może poszczycić się dużym wyborem tras narciarskich, które idealnie nadają się zarówno dla początkujących, średniozaawansowanych, jak i doświadczonych narciarzy. Ponad 100 km tras przebiegających w zróżnicowanym terenie umożliwia satysfakcjonującą jazdę wśród przepięknych alpejskich plenerów. To tutaj znajduje się „Franz Klammer Stich“, czyli znana trasa Pucharu Świata, nazwana na cześć słynnego narciarza alpejskiego i mistrza olimpijskiego. Aż 34 trasy narciarskie, 24 wyciągi, 800 armatek śnieżnych, cztery szkoły narciarskie, tory saneczkowe, trasy do narciarstwa biegowego i zimowe ścieżki spacerowe sprawiają, że Bad Kleinkirchheim nie ma sobie równych, kiedy mowa o sportach zimowych.

Dodatkowym atutem Bad Kleinkirchheim jest jego bogata historia i tradycja. Można tu odkryć urokliwe chatki alpejskie, zabytkowe kościoły oraz wziąć udział w lokalnych wydarzeniach, które niosą ze sobą ducha przeszłości. W ramach relaksu możemy też wybrać się do nowoczesnych basenów termalnych i saun lub przejść się do lokalnych pubów, dyskotek lub restauracji, aby poczuć klimat après-ski.


Sölden

Położone w austriackim Tyrolu, Sölden to prawdziwa mekka dla miłośników narciarstwa alpejskiego. Obszar ten od dawna cieszy się międzynarodową renomą dzięki doskonałym trasom narciarskim i rozbudowanej infrastrukturze. Nie bez powodu jest więc trzecim najchętniej odwiedzanym kierunkiem turystycznym w całej Austrii oraz miejscem inauguracji Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Podzielony na trzy części, rozległy region Solden obejmuje aż 148 km na 40 zróżnicowanych trasach i ponad 30 wyciągów (w tym orczykowe, krzesełkowe i gondolowe). Ośrodek Hochsolden obfituje w niebieskie, bardzo szerokie zjazdy, dlatego bardzo dobrze odnajdą tu się nowicjusze i najmłodsi narciarze. Natomiast bardziej zaprawieni miłośnicy zimowych sportów powinni zainteresować się Gaislachkogel, a także widowiskowymi lodowcami Tiefenbach i Rettenbach. Oba lodowce łączy niezwykły, wydrążony w skale tunel o długości 165 metrów.

W wolnej chwili możemy wypocząć również w centrum rekreacyjnym Fraizeit Arena, oferującym kąpiele, fitness, masaże, basen, jak również kręgielnie czy strzelnice. Poza tym niedaleko Solden mieści się kompleks basenów termalnych i park wodny dla dzieci. Jeśli mamy ochotę na odrobinę ekstrawagancji, możemy zakwaterować się w Igloo Village, czyli hotelu z wyposażonymi domkami igloo dla gości.


Pitztal

Pitztal jest wymarzonym celem podróży dla fanów sportów zimowych, zapewniającym spektakularne trasy narciarskie i wyjątkowe atrakcje. Pitztal to najwyższy lodowiec w Tyrolu, który gwarantuje utrzymanie dobrych warunków narciarskich przez niemal cały rok. Trasy zjazdowe na lodowcu oferują znakomitą jakość śniegu i oszałamiające widoki na okoliczne szczyty górskie. Lodowiec Pitztal oraz pobliskie ośrodki narciarskie Hochzeiger i Rifflsee udostępniają łącznie ponad 80 km tras obsługiwanych przez 21 wyciągów. Na wymagających trasach Pitztal bardzo często ćwiczą narodowe drużyny narciarstwa alpejskiego, ale mniej biegli narciarze także znajdą tu dogodne miejsca do zjeżdżania. Stąd też dostaniemy się na Wildspitze, czyli najwyżej położony szczyt Tyrolu (3768m n.p.m.).
 
Dziecko jeździ na snowboardzie w austriackich alpach

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty do Austrii?

Austriackie kurorty narciarskie pozwalają nam przeżyć niezapomnianą przygodę na stokach narciarskich, ale pamiętajmy, że uprawianie sportów zimowych wiąże się również z ryzykiem kontuzji i wypadków. Na taką okazję warto więc kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd narty, które zapewnia pomoc i pokrycie kosztów leczenia i opieki medycznej w przypadku nieoczekiwanych sytuacji na trasach narciarskich. Dzięki polisie turystycznej AXA Partners unikniemy nieprzyjemnych formalności i dodatkowych wydatków w razie niefortunnego zdarzenia podczas wyjazdu na narty.

Ubezpieczenie turystyczne ma większy zakres niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pomimo zapewnienia podstawowej ochrony, EKUZ nie uwzględnia na przykład kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych, organizacji akcji ratowniczej na stoku czy transportu medycznego, które bywają bardzo wysokie.

Czytaj także i dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego na narty 


Jak dostać się do Austrii na narty?

Wyjazd na narty do Austrii z Polski samolotem to wygodny i szybki sposób na dotarcie do alpejskich stoków. Austriackie lotniska, takie jak Innsbruck, Salzburg, czy Wiedeń, są dogodnie położone, stosunkowo blisko popularnych regionów narciarskich. Po przybyciu do portu lotniczego będziemy mogli wypożyczyć samochód lub skorzystać z busów czy taksówek, aby dotrzeć do ośrodków narciarskich. Należy podkreślić, że lotniska w Austrii są przyjazne narciarzom, oferując udogodnienia takie jak możliwość wynajmu sprzętu narciarskiego na miejscu oraz dostęp do sklepów z niezbędnymi akcesoriami.

Ze wszystkich krajów alpejskich Austria znajduje się najbliżej Polski, dlatego przejazd samochodem może być rozsądnym wyborem. Nadal jednak musimy być przygotowani na wielogodzinną podróż. W zależności od miejsca na terenie Polski, z którego wyruszamy, nasza trasa będzie przebiegać przez Niemcy lub Czechy. Autostrady i drogi nie podlegają żadnym opłatom w Niemczech, ale w Czechach i Austrii wymagane jest wykupienie winiety. Przed wyjazdem pamiętajmy o zaznajomieniu się z obowiązującymi w danym kraju przepisami drogowymi i niezbędnym wyposażeniem pojazdu.

Poza tym na czas podróży autem za granicę warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie moto assistance  Pozwoli nam ono przejechać bezpiecznie do miejsca docelowego i z powrotem, bez zaprzątania sobie głowy zbędnymi formalnościami i kosztami w przypadku niespodziewanych awarii lub kolizji po drodze.

 
Share this article: