Stoki Szwajcarii – wybierz się na narty


Szwajcaria nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród pasjonatów zimowych sportów. Szwajcarskie kurorty narciarskie, takie jak Laax, Davos czy Verbier, oferują piękne widoki i doskonałe warunki dla narciarzy z całego świata. Pamiętajmy jednak, że podczas jazdy na nartach liczą się nie tylko nasze umiejętności i przygotowanie fizyczne, ale także inne formy zabezpieczenia, takie jak właściwa polisa Z tego względu jadąc na narty warto zadbać również o ubezpieczenie  , które gwarantuje ochronę podczas szusowania po stokach.
 

Najpopularniejsze regiony narciarskie Szwajcarii

Szwajcaria, znana ze wspaniałych krajobrazów Alp, jest prawdziwą mekką dla amatorów narciarstwa. Majestatyczne góry, pokryte śniegiem szczyty i głębokie doliny tworzą niepowtarzalną atmosferę. Poza tym Szwajcaria słynie z dbałości o bezpieczeństwo na stokach – trasy są starannie oznakowane, a tereny zagrożone lawinami podlegają monitoringowi. Wśród wielu regionów narciarskich na szczególną uwagę zasługują Laax, Davos oraz Verbier. Każdy z tych obszarów ma do zaoferowania wyjątkowe trasy i doskonałą infrastrukturę narciarską.

Najpopularniejsze kurorty narciarskie w Szwajcarii - infografika 

Laax

Laax to szwajcarskie królestwo narciarskie, stanowiące część kompleksu składającego się z trzech ośrodków: Flims, Laax i Falera w kantonie Gryzonia. W tym regionie znajdziemy 55 tras narciarskich o łącznej długości 188 km, przy czym najdłuższa z nich wynosi aż 11 km. W ramach kompleksu narciarskiego mamy dostępne stoki o różnych poziomach trudności, takie jak Crap Sogn Gion, Nagens czy Mutta Rondunda, które dostarczą nam niepowtarzalnych przeżyć. Crap Sogn Gion to jeden z najwyższych punktów narciarskich w okolicy, z rozciągającą się panoramą okolicznych Alp. 

Liczne zielone i niebieskie szlaki w tym regionie sprawiają, że jest to idealne miejsce dla dzieci i początkujących narciarzy. Do każdej z tras dostaniemy się bez problemu wyciągami, spośród których wyróżnia się nowoczesny sześcioosobowy wyciąg kanapowy, obracający się o 45 stopni, dzięki czemu pasażerowie mogą swobodnie podziwiać okoliczne widoki.

 
Laax to też idealne centrum dla miłośników snowboardu i freestyle. Działają tu aż cztery doskonale wyposażone snowparki. Ponadto region oferuje trasy do biegania na nartach oraz szlaki do pieszych wędrówek, czyniąc go atrakcyjną lokalizacją również dla osób poszukujących innych form aktywności na świeżym powietrzu. Co więcej, okolica Laax to niesamowity klimat, z malowniczymi wioskami, tradycyjnymi chałupami i przyjaznymi mieszkańcami. Tutaj poczujemy ducha szwajcarskiej kultury i będziemy mogli cieszyć się specjałami lokalnej kuchni w restauracjach i gospodach.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka 


Davos

Davos to najwyżej położone miasto w Europie, a jednocześnie jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków w Alpach Szwajcarskich, przyciągający narciarzy z różnych krajów. Cudowny krajobraz Alp szwajcarskich otaczający Davos daje poczucie prawdziwej magii, będąc mekką narciarskich przygód. To miejsce słynie z bogatej oferty ponad 250 km tras narciarskich, które usatysfakcjonują każdego entuzjastę nart, niezależnie od poziomu umiejętności. 

Dla początkujących narciarzy polecane są tereny na stokach Parsenn i Pischa, gdzie łagodne i szerokie trasy są idealne do nauki. Zaawansowani pasjonaci nart będą natomiast zachwyceni stromymi odcinkami na stokach Jakobshorn i Rinerhorn. Z tego drugiego można korzystać również po zmierzchu w urzekającej, nocnej atmosferze. Z kolei licząca około 12 km trasa ze stacji Weissfluhjoch to prawdziwa gratka dla miłośników długich zjazdów.

Davos to kurort z nowoczesną infrastrukturą, gwarantującą wygodę i komfort podczas narciarskich wakacji. Wyciągi, kolejki i zaplecze usługowe są świetnie zorganizowane. Jeśli chcemy poczuć klimat après-ski, Davos z pewnością spełni nasze oczekiwania. Jest to region pełen życia, wypełniony restauracjami, barami, sklepami, dzięki którym spędzimy przyjemnie czas pośród zapierających dech w piersiach pejzaży. Oprócz tego mieści się tutaj największe naturalne lodowisko w Europie.


Verbier

Można pokusić się o stwierdzenie, że Verbier to prawdziwy narciarski raj, bowiem wchodzi w skład obszaru Les 4 Vallées, obejmującego łącznie aż 410 km tras dla narciarzy w każdym wieku i o każdym stopniu zaawansowania. Położone są tu też szwajcarskie kurorty narciarskie Nendaz, Veysonnaz, Thyon i La Tzoumaz. Wszystkie te ośrodki tworzą ogromny kompleks, oferujący nie tylko różnorodność tras, ale także możliwość odkrywania pięknych zakątków Alp

Dla doświadczonych entuzjastów zjazdów prawdziwym wyzwaniem będzie trasa o łącznej długości około 15 km, zaczynająca się na lodowcu Mont-Fort (3328 m n.p.m.). Niezapomnianym przeżyciem jest również zjazd ze stoku Tortin, jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających odcinków narciarskich w Alpach. Natomiast wiele zielonych i niebieskich tras na obrzeżach przeznaczono dla nowicjuszy i rodzin z dziećmi, więc każda osoba jeżdżąca na nartach znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jeśli zechcemy oderwać się na chwilę od narciarskiego szaleństwa, Verbier zapewni nam inne atrakcje. Bogaty wybór barów, sklepów, restauracji i dyskotek to nie wszystko – możemy chociażby odwiedzić nowoczesny park rozrywki w Esserts, oferujący snowtube i snowcart, albo przejechać się psim zaprzęgiem. Poza tym działa tutaj najdłuższy w Szwajcarii tor saneczkowy La Tzoumaz, którego trasa rozciąga się na 10 km.

Widok na stok narciarski w Szwajcarii, w tle widać Matterhorn 

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie jadąc na narty do Szwajcarii?

Wybierając się na szwajcarskie stoki, nie zapomnijmy o naszym bezpieczeństwie. Jak wiadomo, kontuzje i wypadki w górach zdarzają się nawet najlepszym i najbardziej zaprawionym narciarzom. Osoby wyjeżdżające za granicę często decydują się na wrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Taka forma ochrony nie obejmuje jednak niektórych sytuacji, co może mieć znaczenie zwłaszcza na zaśnieżonych trasach.

W odróżnieniu od EKUZ dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty da nam pewność, że w razie potrzeby uzyskamy pomoc medyczną na stoku, łącznie z transportem do szpitala lub przewozem do kraju zamieszkania. Koszty leczenia, assistance i ewentualne odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu – to wszystko pokryje do określonej sumy ubezpieczenie turystyczne AXA. Dzięki temu podczas wypoczynku nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy niespodziewanymi wydatkami związany z kosztami leczenia.


Jak dojechać na narty w Szwajcarii?

Podróż samolotem jest szybkim i wygodnym sposobem na dotarcie do szwajcarskich ośrodków narciarskich. Powinniśmy bez problemu znaleźć połączenia z polskich portów lotniczych w Warszawie, Krakowie, Wrocławie lub Gdańsku do miast takich jak Zurych czy Genewa. Bądźmy jednak przygotowani na ewentualne przesiadki. Po przylocie mamy możliwość wynajęcia samochodu lub skorzystania z doskonale rozwiniętej sieci transportu publicznego, aby dotrzeć do wybranego kurortu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii? Sprawdź ofertę AXA Partners.

Jeżeli zależy nam na większej elastyczności, dobrym rozwiązaniem może okazać się podróż samochodem. Taka wyprawa nie należy jednak do najkrótszych, dlatego zaplanujmy wcześniej przerwy na odpoczynek i tankowanie. Pamiętajmy, że w Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa – winieta (dostępna w tym kraju wyłącznie w wersji na cały rok), która jest wymagana na wielu drogach. Miejmy na uwadze, że w sezonie zimowym drogi w Alpach szwajcarskich mogą być śliskie i wymagające, więc warto przygotować się do jazdy w trudnych warunkach.

Na czas wyjazdu zagranicznego autem może przydać się dodatkowe ubezpieczenie moto assistance. W ten sposób w nieoczekiwanych sytuacjach uzyskamy profesjonalną pomoc, np. naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia (w przypadku najprostszych awarii) lub holowanie auta, czy zakwaterowanie na czas naprawy. 
 
Share this article: