Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka. Co to jest i co obejmuje?


Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka to forma dodatkowej ochrony do ubezpieczenia turystycznego, zaprojektowanej specjalnie dla osób uprawiających aktywności o zwiększonym prawdopodobieństwie wypadku. Obejmuje ono pomoc w przypadku urazów, utraty sprzętu czy innych nieoczekiwanych zdarzeń związanych z wyczynowym uprawianiem sportu lub dyscyplinami wymagającymi ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w  warunkach  wysokiego ryzyka.
 

Sporty ekstremalne- Sporty wysokiego ryzyka: zagrożenia i ochrona 

Sporty ekstremalne, nazywane również sportami wysokiego ryzyka stanowią kategorię aktywności, która przyciąga osoby szukające wyzwań i adrenaliny. W tej różnorodnej grupie znajdują się sporty takie jak, np. heliskiing, base jumping, surfing czy bungee jumping. Niejednokrotnie  aktywności te sprawdzają granice ludzkich możliwości, z czego wynikają poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Z uwagi na specyficzny charakter ryzyka związanego z uprawianiem sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka, powstała dostosowana i specjalistyczna ochrona ubezpieczeniowa  tych aktywności.


Narty i snowboard poza wyznaczonymi trasami

Jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, znana jako "freeride", może dostarczyć niezwykłych doznań, ale również niesie ze sobą znaczne ryzyko. Wybierając się na nieoznakowane obszary górskie, narciarze stają w obliczu zagrożeń takich jak nieznane warunki terenowe, czy zmienna i niestabilna pogoda.  Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, rozszerzające ochronę w ubezpieczeniu turystycznym AXA zapewnia pomoc w razie urazów doznanych w wyniku jazdy „poza trasą”, w tym min. pokrycie kosztów leczenia iewentualnych kosztów akcji ratowniczej z miejsca wypadku. 

Sprawdź też więcej informacji o podstawowym wariancie ubezpieczenia turystycznego na narty w AXA Partners.
 
Freeride - jazda na snowboardzie poza trasami

Canyoning

Canyoning polega na penetracji trudnego terenu i zjeżdżaniu wąwozami, wspinaczce, skokach do wody oraz pływaniu w rwącej rzece. Choć dostarcza niesamowitych doznań, uczestnicy canyoningu są narażeni na upadki, zmieniający się nurt wody, urazy. 

Ubezpieczenie kosztów leczenia chroni przed finansowymi skutkami ewentualnych wypadków, które mogą wyniknąć z uprawiania tego sportu i konieczności skorzystania z pomocy medycznej za granicą.
 

Kitesurfing 

Kitesurfing to dynamiczny i ekscytujący sport wodny, w którym uczestnik porusza się na desce napędzanej siłą wiatru za pomocą latawca. Silny wiatr może być nieprzewidywalny, a utrata kontroli nad latawcem może prowadzić do groźnych sytuacji, takich jak upadki, zderzenia z przeszkodami lub utonięcie w wodzie.

Polisa w tym przypadku obejmuje ochronę w razie urazów lub wypadków, pokrywa koszty leczeniaoraz ewentualne odszkodowania za trwałe uszczerbki na zdrowiu. 
 

Sztuki walki

Sztuki walki to intensywne i wymagające sporty, które nie tylko rozwijają umiejętności fizyczne, ale również uczą dyscypliny i samokontroli. Niemniej związane z nimi ryzyko kontuzji jest znaczne, zarówno podczas treningów, jak i zawodów. Uczestnicy narażają się na urazy, skręcenia czy inne obrażenia ciała, co uzasadnia potrzebę odpowiedniej ochrony.

Ubezpieczenia kosztów leczenia rozszerzone o  sporty wysokiego ryzyka dla osób uprawiających sztuki walki zapewnia pokrycie kosztów leczenia urazów sportowych za granicą, zaś Ubezpieczenie NNW (Następstw nieszczęśliwych wypadków) gwarantuje świadczenie odszkodowawcze w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. 
 

Wspinaczka 

Wspinaczka wymaga świetnej kondycji fizycznej, oraz ugruntowanych umiejętności technicznych. Choć dostarcza wyjątkowej satysfakcji, niesie ze sobą znaczne ryzyko: upadki, przewieszki, urazy wynikające z nieprzewidywalnych warunków terenowych.

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka minimalizuje potencjalne finansowe skutki wypadków podczas wspinaczki. W razie urazu czy nieszczęśliwego zdarzenia polisa pokrywa koszty leczenia za granicą oraz ewentualne odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. 
 

Trekking powyżej 3500 m. n.p.m.

Trekking w górach powyżej 3500 m n.p.m. to wymagająca forma aktywności. Wchodząc na znaczne wysokości, uczestnicy narażają się na niebezpieczeństwa takie jak choroba wysokościowa, niedotlenienie, czy nieprzewidywalne warunki atmosferyczne .

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka dla osób planujących wyprawy trekkingowe powyżej 3500 m n.p.m. to pomoc w razie wystąpienia choroby wysokościowej, czy urazu doznanego podczas wędrówki w wysokich górach. Polisa może pokryć koszty ratownictwa medycznego, pierwszej pomocy czy dalszego leczenia za granicą. 

Dowiedz się więcej z naszego innego artykułu o ubezpieczeniu w górach.


Amatorskie uprawianie sportu

Amatorskie uprawianie sportu to kategoria aktywności sportowej ze stosunkowo mniejszym potencjałem ryzyka w porównaniu do sportów wysokiego ryzyka. Mimo że zwykłe sporty uprawiane amatorsko i rekreacyjnie są mniej wymagające fizycznie i nie niosą ze sobą tylu potencjalnych zagrożeń, to wciąż ważne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności i bezpieczeństwa podczas ich praktykowania. 

Dla osób uprawiających sport amatorsko i rekreacyjnie podczas swoich podróży zagranicznych, ubezpieczenie AXA stanowi kompleksową ochronę i może pokryć koszty leczenia powstałe zarówno w związku z urazami sportowymi, jak i innymi wypadkami, bądź zachorowaniami ,a także może obejmować ewentualne odszkodowania za trwałe uszczerbki na zdrowiu. 
 

Jazda konna 

Jazda konna zazwyczaj wiąże się z niższym ryzykiem w porównaniu do sportów wysokiego ryzyka. Jest to relaksująca i rekreacyjna forma ruchu, która pozwala na kontakt z naturą oraz bliskie relacje ze zwierzętami.

Choć jazda konna nie jest powszechnie uważana za sport wysokiego ryzyka, to nadal istnieje pewne ryzyko związane z tą aktywnością. Uczestnicy mogą narażać się na upadki, zderzenia z innymi jeźdźcami lub nieprzewidywalne zachowanie konia. W przypadku jazdy konnej, ubezpieczenie kosztów leczenia zapewnia wsparcie finansowe pomagając w pokryciu kosztów leczenia za granicą. 
 

Nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem do 10 m

Nurkowanie z automatem oddechowym do głębokości 10 metrów uważane jest za aktywność o mniejszym ryzyku. Ciśnienie wody na tej głębokości jest stosunkowo niskie, co zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych związanych z dekompresją i ciśnieniem. Jednakże, bez względu na głębokość nurkowania, zawsze istotne jest przestrzeganie standardów bezpieczeństwa, korzystanie z odpowiedniego sprzętu i zdobycie odpowiedniego doświadczenia nurkowego, a polisa może być ważnym zabezpieczeniem w przypadku pojawienia się problemów podczas nurkowania. 
 
Nurkowanie z butlą w rafach koralowych

Jazda na nartach

W porównaniu do ekstremalnych form aktywności, takich jak jazda poza wyznaczonymi trasami, jazda na nartach na ogół niesie ze sobą mniejsze ryzyko. Wyznaczone trasy narciarskie są starannie zaplanowane i zabezpieczone, a warunki na nich są regularnie monitorowane. 

Choć jazda na nartach nie jest pozbawiona ryzyka, ponieważ mogą wystąpić kolizje, urazy czy inne nieprzewidziane okoliczności, to ryzyko to jest zazwyczaj bardziej przewidywalne i kontrolowane. Dlatego też, osoby jeżdżące po wyznaczonych trasach nie potrzebują specjalnego rozszerzenia ochrony do  ubezpieczenia turystycznego. Wystarczy, że zaopatrza się w  polisę turystyczną AXA. 
 

Kolarstwo

Podczas jazdy na rowerze istnieje pewne ryzyko kolizji oraz innych zagrożeń, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Chociaż większość rowerzystów stosuje zasady bezpieczeństwa, wypadki i incydenty wciąż mogą się zdarzyć. Nie jest to jednak sport ekstremalny. W razie kolizji, upadku lub innych nieszczęśliwych zdarzeń, warto mieć jednak polisę ubezpieczeniową, która może pokryć koszty leczenia, oraz ewentualne odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. 
 

Surfing i windsurfing 

Surfing i windsurfing to pasjonujące wodne sporty. Podczas surfingu lub windsurfingu istnieje ryzyko tonięcia, szczególnie w przypadku nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Możliwa jest także utrata deski lub innych sprzętów.  Kontuzje, takie jak skaleczenia, skręcenia czy złamania, również stanowią potencjalne zagrożenie w trakcie wykonywania akrobacji na falach lub wietrze.

Ubezpieczenie stanowi wartościową ochronę dla miłośników morskich przygód. Polisa może pomóc w minimalizacji finansowych skutków wypadków i zdarzeń związanych z surfingiem i windsurfingiem. Ubezpieczenie AXA może pokryć koszty leczenia oraz zagwarantować ewentualne odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. 

Dowiedz się też więcej na temat ubezpieczenia NNW w ubezpieczeniu turystycznym.
 

Podsumowanie: ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka AXA Partners 

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka jako rozszerzenie do ubezpieczenia turystycznego AXA stanowi nieocenioną ochronę dla pasjonatów przygód i ekstremalnych aktywności. Sporty wysokiego ryzyka dostarczają wyjątkowych emocji, a rozszerzenie ochrony o ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka w AXA Partners pozwala na czerpanie z nich radości w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Przekraczanie granic i osiąganie nowych celów zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak gdy masz ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka w AXA Partners, możesz mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych wypadków masz wsparcie finansowe i medyczne. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem górskich przygód, ekstremalnych sportów wodnych, czy spokojnej jazdy konnej, wszystkie te aktywności możesz ubezpieczyć z AXA Partners dostosowując polisę  do swoich potrzeb i planowanych atrakcji.

 
Share this article: