Tajlandia

Ubezpieczenie podróżne do Tajlandii

Turystyczny raj pełen szerokich, piaszczystych plaż, tajemniczych świątyń i krajobrazów jak z bajki. Tajlandia od wielu lat jest jednym z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków w Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli tylko dobrze zaplanujecie swoją podróż, z pewnością wrócicie z niej oczarowani.  

Co warto zobaczyć

Tajlandia – atrakcje, miasta, krajobrazy – co warto zobaczyć?  

Lista atrakcji Tajlandii jest tak długa, że trudno wskazać kilka najważniejszych. Z pewnością będąc na miejscu staniecie przed koniecznością wyboru tych najistotniejszych. Nie bez powodu już we wstępie zapowiedzieliśmy, że podróż do Tajlandii należy dobrze zaplanować. Podróżując po Tajlandii koniecznie odwiedźcie:  

  • Bangkok – stolica Tajlandii bywa męcząca, mówi się nawet, że można szczerze ją pokochać dopiero przy kolejnym spotkaniu, jednak z pewnością nie będziecie się tu nudzić. Czeka tu na Was wyśmienita tajska kuchnia serwowana niemal na każdym rogu, niezliczona ilość świątyń i zabytków z ogromnym kompleksem pałacu królewskiego na czele oraz bogate życie nocne. Będąc w Bangkoku koniecznie zajrzyjcie na jeden z wielu organizowanych tutaj niema codziennie night marketów.   

  • Kho Phi Phi – te bajecznie piękne wyspy położone są na Południu Tajlandii u wybrzeży Morza Andamańskiego. To właśnie tu nagrywano sceny z filmu Niebiańska Plaża z Leonardem DiCaprio w roli głównej.  

  • Świątynie Tajlandii – ich lista jest bardzo długa, a wybór trudny. Do najsłynniejszych zalicza się świątynię Wat Pho w Bangkoku oraz Wat Rhong Kun w Chiang Rai. Jednak będąc w Tajlandii na pewno napotkacie wiele pięknych i ciekawych świątyń.  

  • Phuket to największa z tajskich wysp, położona na południu kraju. Jest połączona z lądem długim mostem co ułatwia podróżowanie po regionie. To właśnie tu przyjeżdżają wszyscy wielbiciele pięknych plaż i bogatego nocnego życia. Poszukiwacze tajskiej kultury również nie wyjadą rozczarowani.  

 
Widok na Kho Phi Phi w Tajlandii
 

Najpopularniejsze miasta Tajlandii – musisz je zwiedzić! 

  • Bangkok – stolica przyciąga co roku miliony turystów z całego świata. Znajdziecie tu dosłownie wszystko. Atrakcje turystyczne, ogromne night markety, bogate życie nocne i niezliczone zabytki. Bangkok to także ogromne lotniska, z których bez trudu dolecicie w inne rejony Azji i świata. 

  • Chiang Mai – miasto uważane za północną stolicę kraju jest jednym z najistotniejszych punktów na jego turystycznej mapie. To stąd możecie wybrać się na emocjonujący trekking, na spotkanie oko w oko z tygrysami oraz pojechać na zwiedzanie jednego z najpiękniej położonych kompleksów świątynnych.  

  • Krabi – miasteczko na południu Tajlandii bardzo chętnie wybierane jako baza wypadowa przez wszystkich wielbicieli błogiego wypoczynku na plaży, pięknych widoków i uprawiania sportów wodnych.  

  • Pattaya – kurort turystyczny położony nieopodal Bangkoku. To właśnie tu przyjeżdżają wszyscy ci, którzy chcieliby posmakować słynnego tajskiego życia nocnego. Niezliczona ilość klubów i barów, różnorodne rozrywki a za dnia wypoczynek na szerokiej piaszczystej plaży. Czego chcieć więcej?  

Kiedy lecieć do Tajlandii? 

Za najlepszy okras na odwiedzenie Tajlandii uważa się czas od listopada do marca. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim naszą późną jesienią i zimą w tej części Azji panuje pora sucha. Mniejsza ilość opadów, które w tym regionie potrafią być naprawdę intensywne oraz niezmiennie wysokie temperatury to idealny czas zarówno na zwiedzanie, jak i błogi wypoczynek w Tajlandii.  

Wiele osób wybiera zimowy wyjazd do Tajlandii, również ze względu na niekorzystne warunki pogodowe panujące w tym czasie w Europie. Przyjemnie jest uciec od jesiennej szarugi i wygrzewać się na rajskich plażach, gdy w Polsce trwa plucha.  

Patrząc na prognozy pogody w Tajlandii nie zrażajcie się sporą ilością opadów. Nawet podczas trwania pory suchej deszcze zdarzają się niemal codziennie. Pamiętajcie jednak, że pada zwykle dość intensywnie, ale krótko. Kilkanaście minut, nawet po ulewnym deszczu, nie ma po nim śladu. Za to taki opad sprawia, że ciężkie rozgrzane powietrze staje się lżejsze i można odetchnąć pełną piersią.  

Wyjazd do Tajlandii – co warto wiedzieć?

Wybierając Tajlandię na cel swojej wakacyjnej podróży pamiętajcie, że jest to bardzo odmienny kulturowo kraj. Weźcie również pod uwagę różnice klimatyczne. Choć wyjazd do Tajlandii nie łączy się z żadnymi obowiązkowymi szczepieniami z pewnością nie zaszkodzi spakować podstawowych leków i środków higienicznych. Ich dostępność, szczególnie na prowincji, bywa ograniczona.  

Pamiętaj o dobrym nawodnieniu organizmu. Wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu, dlatego nieustannie mniej przy sobie butelkę z wodą, najlepiej z dodatkiem izotoniku lub soku.  

Dokumenty – czy do Tajlandii potrzebny jest paszport?

Czy do Tajlandii potrzebuję paszport?

Jedynym dokumentem upoważniającym do przekroczenia granicy z Tajlandią jest paszport. Obywatele polscy nie potrzebują wiz pod warunkiem, że czas trwania ich podróży nie przekracza 90 dni. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Tajlandii konieczne będzie wyrobienie wizy. Pamiętaj, że Tajlandia nie należy do Unii Europejskiej i jej prawo w wielu kwestiach znacząco odbiega od norm, do których przywykliśmy na Starym Kontynencie.  

Czy do Tajlandii trzeba się szczepić? Koszty leczenia w Tajlandii

Nie każde ubezpieczenie turystyczne obowiązuje na terenie Tajlandii! Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy posiadasz właściwy pakiet ubezpieczenia i czy jego wysokość jest wystarczająca. Podstawowe koszty opieki medycznej są porównywalne do tych w Europie. Za zabandażowanie skaleczonej ręki lub nogi zapłacisz maksymalnie kilkaset dolarów. Jeśli jednak konieczny będzie pobyt w szpitalu bądź długotrwała pomoc medyczna, te koszty mogą wynosić nawet kilka tysięcy dolarów za jeden dzień. Ze względu na dużą odległość, bardzo wysokie są także koszty transportu medycznego do Polski.  

Przed wyjazdem do Tajlandii warto zapoznać się z listą wymaganych i zalecanych szczepień. Jeśli podróżujecie z Europy żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Jeśli jednak Tajlandia jest przystankiem w dłuższej podróży, a Wasz lot rozpoczyna się, w niektórych krajach Afryki lub Ameryki Południowej należy posiadać szczepienie przeciw żółtej febrze. Na liście zalecanych szczepień znajduje się m.in. dur brzuszny, krztusiec, tężec i błonica.  

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Tajlandii?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Tajlandii koniecznie zwróć uwagę, by pakiet kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków był możliwie najwyższy. Zaleca się by koszty leczenia wynosiły co najmniej milion złotych. Warto zwrócić uwagę także na opcje dodatkowe takie jak ubezpieczenie bagażu, mienia pozostawionego czy sporty wysokiego ryzyka. Jedną z najlepszych propozycji dostępnych na rynku jest ubezpieczenie turystyczne AXA. Firma oferujewariant Zdobywca, w ramach którego koszty leczenia to aż 40 mln złotych, a następstwa nieszczęśliwych wypadków pokrywane są do 150 tys. złotych. W kompleksowym wariancie znajdziecie także OC, ubezpieczenie bagażu i mienia pozostawionego. Istnieje możliwość poszerzenia o sporty wysokiego ryzyka czy kontynuację leczenia w Polsce.  

Jak dotrzeć do Tajlandii i jak po niej podróżować?

Najprostszym sposobem podróżowania po Tajlandii jest przelot samolotem. Duże biura podróży w szczycie sezonu oferują przeloty bezpośrednie. Warto również obserwować promocje największych linii lotniczych. Do Tajlandii można dolecieć z przesiadką w jednej z europejskich stolic lub w Dubaju.  

Na miejscu polecamy poruszanie się komunikacją lokalną. W dużych miastach można korzystać także z przejazdów taksówkami lub tuk tukami. Na prowincji warto rozważyć wynajęcie bardzo popularnych tutaj skuterów.   

Na co uważać w Tajlandii?

Tajlandia jest raczej bezpiecznym krajem, jednak, jak wszędzie należy zachować ostrożność. Poruszanie się w pojedynkę, późno w nocy na pewno nie jest zalecane, szczególnie w miejscach bardziej odludnych lub słabo oświetlonych. Uważajcie także na sporą ilość obecnych tu komarów. Zawsze warto mieć przy sobie dobry repelent. Również podwodny świat obfituje w liczne zagrożenia. W morzu możecie trafić na meduzy lub ostre elementy rafy koralowej. O skaleczenie bądź poparzenie nietrudno.

Tajskie przysmaki – napoje, dania, przekąski - czego spróbować?

Tradycyjne, tajskie green curry z ostrymi papryczkami i kurczakiem w ceramicznej miseczce

Tajlandia jest prawdziwym rajem dla smakoszy. Choć z pozoru dania często nie wyglądają spektakularnie ich smak potrafi wprost zachwycić. Mieszanka ryżu warzyw, mnóstwa przypraw niewielkiego dodatku mięsa bądź wyśmienitych owoców morza. Czeka tu na Was także mnóstwo pysznych egzotycznych owoców i soków z nich zrobionych. Dania, których po prostu musicie spróbować to:  

  • Pad thai – jedno z najczęściej wybieranych dań w kuchni tajskiej. Każda knajpka przyrządza go nieco inaczej jednak w składzie zawsze znajdziecie tajski makaron, kiełki, orzeszki ziemne dodatek kurczaka, krewetek lub tofu oraz mnóstwa przypraw, a to wszystko skropione jest sokiem z limonki.  

  • Green curry – zielone, czerwone lub żółte curry różni się od siebie listą użytych ziół, przypraw i warzyw. Tu również znajdziecie takie dodatki jak kurczak lub krewetki, a w wersji wegetariańskiej tofu. Zwykle serwuje się je z ryżem.  

  • Mango lassi – to orzeźwiający napój z mango z dodatkiem mleka kokosowego, zwykle robiony na bieżąco.  

  • Mango stricky rice – pyszny, sycący deser idealny na drugie śniadanie lub podwieczorek, będący połączeniem ryżu mango i mleczka kokosowego.  

Ceny i waluta Tajlandii

Tajlandia w porównaniu do większości europejskich krajów uchodzi za tani kierunek. Obowiązującą tu walutą jest Bat. 1 Bat to około 12 groszy.  

W Bangkoku i na prowincji zwykle można zjeść obiad już za około 100–150 Bat. W miejscowościach typowo turystycznych i przy największych atrakcjach bywa nieco drożej, jednak mimo wszystko ceny są raczej przyjazne. Drogi jest natomiast alkohol. Nie wszędzie da się go kupić, a ceny np. piwa zaczynają się od około 60 Bat w sklepie i około 100 Bat w tanim barze. Ceny noclegów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za łózko w tanim hostelu na kilkuset złotych za noc w dobrej klasy hotelu kończąc.  

Do Tajlandii najlepiej zabrać dolary i wymienić je po wylądowaniu na lotnisku lub w miejscowych kantorach. Taką usługę oferuje również sporo hoteli. Preferowane są płatności gotówką, choć w wielu miejscach można płacić też kartą.  

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Tajlandii?

Oprócz oczywistych rzeczy takich jak strój kąpielowy, letnie ubrania czy bielizna na zmianę do Tajlandii koniecznie zabierzcie: 

  • krem z wysokim filtrem,  

  • dobre okulary przeciwsłoneczne,  

  • repelent na komary,  

  • maskę z rurką do podziwiania podwodnego świata,  

  • podstawowe leki.  


Jeśli planujecie samodzielne odkrywanie Tajlandii, może Wam się przydać także mała latarka, przełączka do gniazdka czy wygodne buty trekkingowe.