Odkryj wyjątkowe stoki narciarskie na Słowacji


Słowacja to bardzo atrakcyjne miejsce docelowe dla narciarzy i snowboardzistów z Polski, zwłaszcza biorąc pod uwagę względnie niewielkie odległości dzielące mieszkańców naszego kraju od ośrodków, takich jak Chopok, Tatrzańska Łomnica czy Strbske Pleso. W tych regionach trasy wiodą przez imponujące krajobrazy, zachęcając do przyjazdu osoby spragnione górskich przygód. Wybierając się na słowackie stoki narciarskie, pamiętajmy o kwestii bezpieczeństwa – ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty pozwoli nam cieszyć się zimową aktywnością bez konieczności martwienia się o nieprzewidziane koszty i  dostępność pomocy medycznej w niespodziewanych sytuacjach.

Najpopularniejsze regiony narciarskie na Słowacji

Słowackie ośrodki narciarskie zapewniają nie tylko świetne warunki do zjazdów, ale także fantastyczne widoki i niezapomniane doświadczenia w otoczeniu górskich szczytów. Chopok, Tatrzańska Łomnica i Strbske Pleso to nazwy powszechnie znane wśród wielu miłośników zimowych sportów, którzy każdego roku przybywają tu licznie, aby podziwiać piękno słowackiej natury i korzystać ze świetnie przygotowanych tras narciarskich. Odkryjmy, dlaczego to właśnie te regiony stwarzają wyjątkową okazję do zanurzenia się w niepowtarzalnej atmosferze śnieżnej rozrywki i wypoczynku na Słowacji. 

Najpopularniejsze kurorty narciarskie w Słowacji - infografika 

Chopok

Wielbiciele narciarstwa odnajdą się doskonale w magicznym regionie Chopoka, mieszczącym się w Parku Narodowym Niżne Tatry. Stoki usytuowane są pośród zapierającej dech w piersiach panoramy, rozpościerającej się na horyzoncie wzdłuż majestatycznych grzbietów gór. Rozległe przestrzenie śnieżnych obszarów wtapiają się w harmonię z błękitem nieba, dając niesamowite wrażenie jedności z naturą. 

Jasná Chopok to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji. Narciarze mają tu do dyspozycji 23 trasy zjazdowe o łącznej długości około 50 km, obsługiwane przez niemal 30 wyciągów gondolowych, krzesełkowych i orczykowych. Dla nowicjuszy i rodzin z dziećmi polecana jest przede wszystkim przepiękna trasa Turistická, natomiast bardziej doświadczeni narciarze mogą spróbować sił na czarnych trasach, takich jak Vyhliadková czy Zjazdárska. Na fanów nocnych wrażeń czekają dwa oświetlone stoki, podczas gdy snowboardziści znajdą tu strefy freeride i nowocześnie wyposażony Burton Snowpark Jasna.

 


Tatrzańska Łomnica

Leżąca u podnóża Tatr Wysokich Tatrzańska Łomnica emanuje niezwykłym urokiem jako centralne miejsce dla miłośników sportów zimowych w samym sercu gór. Ten najwyżej położony ośrodek narciarski na Słowacji przykuwa uwagę swoją malowniczą lokalizacją, a także zróżnicowanymi trasami i innymi atrakcjami. Tatrzańska Łomnica podzielona jest na dwa główne obszary narciarskie, czyli Jamy i Skalnate Pleso. W całym ośrodku działa 12 tras narciarskich o różnym stopniu trudności i łącznej długości 13 km, w tym najdłuższy zjazd na Słowacji, rozciągający się na prawie 6 km.

Warto wspomnieć również o nadzwyczaj dobrze rozwiniętej infrastrukturze tego kurortu – w ostatnich latach poczyniono znaczne inwestycje w celu jej modernizacji. Bogata oferta noclegowo-gastronomiczna, darmowe i wygodne parkingi, wypożyczalnie sprzętu oraz nowoczesne wyciągi i gondole umożliwiają komfortowy pobyt w Tatrzańskiej Łomnicy w przyjemnej atmosferze après-ski.

Sprawdź też ubezpieczenie turystyczne do Słowacji


Strbske Pleso

Olśniewający widok na Niżne Tatry oraz kotliny Liptowską i Popradzką w połączeniu ze starannie przygotowanymi trasami narciarskimi tworzą niezrównany klimat ośrodka Strbske Pleso. Ta urokliwa miejscowość, położona przy drugim co do wielkości jeziorze w słowackich tatrach, przyciąga amatorów narciarstwa swoimi 5 trasami o długości około 10 km. Strbske Pleso połączone jest ze stacjami Stary Smokowiec i Tatrzańska Łomnica, do których kursuje kolejka wąskotorowa. Należy wspomnieć, że Štrbské Pleso słynie z odbywających się tu imprez i zawodów w biegach i skokach narciarskich, w tym Pucharu Europy i Pucharu Świata FIS. Po całym dniu spędzonym na „białym szaleństwie” możemy tu znaleźć dodatkowe atrakcje, takie jak lodowisko, basen, fitness, saunę, kulig, jazdę z psim zaprzęgiem, park dla dzieci MAX czy położony nieopodal park rodzinnej rozrywki „Tatralandia”.

Wyjątkowość słowackich stoków narciarskich tkwi nie tylko we wspaniałych trasach, rozbudowanej infrastrukturze i profesjonalnej obsłudze, ale także w połączeniu sportowej adrenaliny z niebywałymi pejzażami. Idealnym przykładem jest właśnie Strbske Pleso, gdzie przyjemność ze zjazdów na nartach współgra z przyrodniczą harmonią, dzięki czemu każda wizyta na trasie to zapadające w pamięć doznanie.

Widok na wyciąg i gondole narciarskie w słowackich tatrach 

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie na narty na Słowacji?

Niestety zdarza się, że podczas jazdy na stoku miłośnicy sportów zimowych ulegają wypadkom, doznając obrażeń lub kontuzji. Dlatego osoby wyruszające za granicę dosyć często decydują się na ochronę w postaci Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że EKUZ nie zapewnia kompleksowej ochrony, na przykład nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych czy transportu medycznego, co może być szczególnie istotne w przypadku urazu na stoku . Z tego powodu warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w formie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd na narty, które oferuje nam skuteczną ochronę również w przypadkach nieobjętych zakresem EKUZ

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne AXA Partners przeznaczone jest także dla narciarzy i pokrywa do określonej sumy koszty związane z leczeniem, assistance i następstwami nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, jeśli zależy nam na ubezpieczeniu bagażu, pozostawionego mienia czy odpowiedzialności cywilnej, możemy sięgnąć po warianty „Zdobywca” lub „Podróżnik”. W ten sposób zyskujemy spokój i pewność, że niespodziewane koszty ewentualnych szkód nie zepsują nam wypoczynku.

Czytaj także: Karta EKUZ, co to jest? Jak działa? Czy wystarczy?


Jak dojechać na narty w Słowacji?

Jeśli zamierzamy dotrzeć na Słowację samolotem bez długich przesiadek, oferta polskich portów lotniczych jest niestety dosyć ograniczona. Najbardziej rozsądnym wyborem będzie prawdopodobnie lot z lotniska w Warszawie do Koszyc. Wprawdzie to port lotniczy Poprad-Tatry znajduje się najbliżej głównych ośrodków narciarskich na Słowacji, ale nie obsługuje żadnych połączeń z polskimi lotniskami. Wybierając się na narty samolotem, musimy uwzględnić w planach konieczność wykupienia dodatkowego bagażu, chyba że zdecydujemy się wypożyczyć potrzebny sprzęt na miejscu, w konkretnym ośrodku narciarskim.

Większość ośrodków narciarskich na Słowacji zlokalizowanych jest stosunkowo blisko polskiej granicy, więc transport samochodem może być najlepszym rozwiązaniem. Najbliżej mają oczywiście mieszkańcy południowej Polski, którzy często decydują się nawet na jednodniowe lub weekendowe wypady do naszych sąsiadów. Przykładowo jazda z Krakowa do Chopoka zajmuje tylko 3 godziny. Jednak czasy przejazdu nawet z dalszych rejonów Polski nie będą bardzo długie, zwłaszcza w porównaniu do wycieczek w Alpy. Pamiętajmy, że jeśli nasza trasa będzie przebiegać przez słowackie autostrady, musimy wykupić winietę. Poza tym nie zapominajmy o właściwym wyposażeniu naszego samochodu, szczególnie o kamizelkach odblaskowych, które są obowiązkowe na Słowacji.

Co, jeśli nasz samochód ulegnie awarii podczas podróży na Słowacji? Na taką ewentualność warto rozpatrzyć zakup polisy moto assistance. W ten sposób zapewnimy sobie dostęp min. do usług pomocy drogowej i  wsparcia assistance.

Zobacz także: Assistance krótkoterminowe – czym jest i dlaczego warto je wybrać?
 
Share this article: