Francuskie Alpy - raj dla narciarzy


Alpy Francuskie to wręcz idealne miejsce dla miłośników narciarstwa. To właśnie tutaj przyroda w pełnej okazałości prezentuje swoje uroki, tworząc doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Pamiętajmy jednak, że jazda na nartach wiąże się z pewnym ryzykiem, a odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty pozwoli nam uniknąć niespodziewanych kosztów i komplikacji, gdy dojdzie do wypadkuna  malowniczych stokach Val Thorens, Alpes d'Huez czy Les 2 Alpes.

Najpopularniejsze regiony narciarskie we Francji

Francja przyciąga amatorów zimowych sportów nie tylko pięknem krajobrazów, ale również ogromną różnorodnością regionów narciarskich. Warto w szczególności przyjrzeć się bliżej trzem z nich: Val Thorens, Alpes d'Huez oraz Les 2 Alpes. W każdym odnajdziemy niezwykłą atmosferę i malownicze trasy, dzięki którym nasz wyjazd na narty do Francji będzie niezapomnianą przygodą. Zapierające dech w piersiach widoki, mnóstwo słońca, długi sezon i nowoczesna infrastruktura – wszystko to sprawia, że te ośrodki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród narciarzy.

Najpopularniejsze kurorty narciarskie we Francji - Infografika 

Van Thorens

Val Thorens to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów w świecie narciarskim. Jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Europie, założonym na imponującej wysokości 2300 metrów n.p.m. Jego niewątpliwymi atutami są mnogość tras, bardzo dobra jakość śniegu, rewelacyjne warunki narciarskie oraz szereg niepowtarzalnych poza narciarskich atrakcji, które każdego roku zachęcają do przyjazdu wielu fanów zimowej aktywności z całego globu.

Na terenie Val Thorens działają trasy narciarskie o łącznej długości 150 kilometrów, obejmując zarówno łagodne zjazdy, jak i niemal pionowe ściany dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Spośród tych 88 tras o różnym stopniu zaawansowania godne uwagi są zwłaszcza La Combe de Caron, La Combe de Rosaël czy Col de l’Audzin. Zwróćmy uwagę, że Val Thorens stanowi jedynie część ogromnego obszaru Les Trois Vallées, który łącznie oferuje ponad 600 km tras narciarskich każdego rodzaju. Znajdziemy tu też inne renomowane ośrodki narciarskie, takie jak Méribel, Courchevel czy Brides les Bains. Wspólnie zapewniają niesamowity wybór tras i niezrównane narciarskie doznania, dając niekończące się możliwości dla entuzjastów sportów zimowych.

Sprawdź też: co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka.

Val Thorens to nie tylko narciarski raj, ale także miejsce o wyjątkowym klimacie après-ski. Oprócz licznych restauracji, hoteli, klubów, barów i sklepów miasteczko udostępnia centrum sportowe z kortem tenisowym, halą do squasha, krytym basenem i sauną. Aby podkręcić adrenalinę, można spróbować jazdy skuterem śnieżnym, dać się ponieść emocjom na najdłuższym we Francji torze saneczkowym lub odwiedzić jeden z największych snowparków w Europie.


Alpes d'Huez

Alpe d'Huez to znany ośrodek narciarski położony na wysokości 1860 metrów – idealna lokalizacja, aby czerpać radość z jazdy na nartach, odkrywać nowe trasy i zachwycać się przepięknymi pejzażami. Niezależnie od poziomu umiejętności narciarzy, ten teren umożliwi przeżycie niesamowitych przygód na stokach i zapewni niezapomniane wrażenia. 

Jako jeden z największych obszarów narciarskich we Francji Alpe d'Huez oferuje około 250 km tras zjazdowych. Wiele spośród nich to niebieskie i zielone stoki dla osób poczatkujących. Cały ośrodek słynie ze swojej oferty dla dzieci i osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami. Jednak w wyższych partiach zaczynają się wyzwania dla bardziej wprawionych narciarzy, a wokół szczytu Pic Blanc czekają na nas profesjonalne stoki narciarskie. To tutaj znajduje się znana na całym świecie Sarenne o zawrotnej długości 16 km, co czyni ją jedną z najdłuższych przygotowanych tras zjazdowych na świecie. Prawdziwi weterani mogą skorzystać z wyjątkowej Le Tunnel, czyli bardzo trudnej trasy przebiegającej częściowo przez tunel pod lodowcem. Całość trasy obsługuje bardzo nowoczesna infrastruktura, za pomocą której jesteśmy w stanie szybko i bez problemu przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi stokami. 

W czasie wolnym od narciarskich szaleństw możemy korzystać z innych atrakcji Alpe d'Huez. W miejscowości i jej okolicach nie brakuje barów, restauracji i dyskotek. W rozbudowanym centrum sportowym do naszej dyspozycji są siłownia, ścianka wspinaczkowa, korty, lodowisko, boisko do koszykówki, basen ze zjeżdżalnią i inne rozrywki. Poza tym czekają na nas dwa snowparki, jeden przeznaczony dla nowicjuszy, drugi dla ekspertów.
 


Les 2 Alpes

Les 2 Alpes to prawdziwa perełka w koronie alpejskich ośrodków narciarskich. Rozległe na 800 hektarów, Les 2 Alpes stanowi prawdziwe eldorado dla miłośników zimowych aktywności, gdzie można odkryć ogromny potencjał sportowy i starannie przygotowane trasy narciarskie. Nad całym miejscem unosi się duch sportowej rywalizacji.

Les 2 Alpes może poszczycić się imponującą liczbą 89 tras zjazdowych i 47 wyciągów narciarskich. Obszar obejmuje aż 220 kilometrów oznaczonych tras, które zostały wytyczone aby sprostać oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Warto wspomnieć, że trenują tutaj znane kadry narodowe przygotowujące się do rywalizacji w wielu dyscyplinach zimowych. Wyjątkowe stoki na lodowcach Girose i Mont de Lans zapewniają wręcz zniewalające widoki. Lodowce sięgają aż 3600 metrów n.p.m., co oznacza nie tylko spektakularne krajobrazy, ale także obecność śniegu przez większość długiego sezonu. Nawet jeśli aura bywa kapryśna i nie ma wystarczającej ilości śniegu, resort ma w zanadrzu rozwiązanie: 220 armatek śnieżnych, które potrafią sztucznie pokryć teren białym puchem. Spragnieni przygód w terenie i freeride powinni rozważyć skorzystanie z tras takich jak Chalance, La Fée, Vallons du Diable czy Bellecombes.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego na wyjazd na narty do Francji

 widok na francuskie alpy oraz rzeźbę koziorożca

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie na narty we Francji?

Bezpieczeństwo jest bez wątpienia kluczową kwestią w trakcie wyprawy na narty. Niestety sportom zimowym często towarzyszy szereg niefortunnych wydarzeń, takich jak kontuzje i obrażenia ciała. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie na wysokich alpejskich stokach, które mogą być bardzo strome i wymagające. Warto zatem rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd na narty, aby zapewnić sobie ochronę i bezpieczeństwo również w czasie zimowych podróży.

W przeciwieństwie do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczenie turystyczne AXA Partners obejmuje także usługi nierefundowane w danym kraju, leczenie w prywatnych placówkach medycznych, przewóz chorego do szpitala z miejsca zdarzenia na stoku, czy transport medyczny do Polski. Może mieć to duże znaczenie zwłaszcza w górach, np. kiedy zaistnieje konieczność zwiezienia ze stoku narciarza, który uległ wypadkowi.


Jak dojechać na narty we Francji?

Do ośrodków narciarskich we Francji możemy dostać się samochodem. Ponieważ Polskę dzielą od francuskich regionów duże dystanse, nastawmy się na długą, co najmniej kilkunastogodzinną podróż. Będziemy ponadto musieli przejechać przez inne kraje. W zależności od obranej trasy i punktu docelowego mogą to być: Niemcy, Szwajcaria, Czechy, Austria czy Włochy. Zawsze upewniajmy się, że nasz samochód posiada wyposażenie wymagane w konkretnym państwie, miejmy też na uwadze możliwe winiety i opłaty za korzystanie z dróg.

Podczas takiego wyjazdu dobrym pomysłem może być posiadanie polisy moto assistance. W ten sposób zapewnimy sobie ochronę i pomoc w naprawie awarii pojazdu u w czasie zimowej podroży samochodem nie martwiąc się o koszty holowania, czy inne formalności na miejscu zdarzenia.

Zobacz także: Assistance krótkoterminowe – czym jest i dlaczego warto je wybrać?

Natomiast decydując się na lot samolotem, niewątpliwie zaoszczędzamy dużo czasu. Co więcej, taki środek transportu jest wygodniejszy i bardziej komfortowy niż długa jazda autem. Ceny biletów oczywiście mogą różnić się w zależności od terminu i przewoźnika. Będziemy musieli jednak wykupić dodatkowy bagaż na sprzęt sportowy, jeżeli nie chcemy wypożyczać sprzętu narciarskiego na miejscu. Nie zapominajmy również, że sam dojazd z portu lotniczego może zająć trochę czasu, np. transfer z lotniska w Genewie do Val Thorens trwa prawie 3 godziny.
 
Share this article: