Topowe regiony narciarskie we Włoszech


Włochy, znane z uroków swoich miast i wyjątkowej kuchni, kryją w sobie także prawdziwe skarby dla miłośników zimowych sportów. Regiony narciarskie takie jak Livigno, Val Di Sole oraz Valle di Fassa cieszą się popularnością wśród entuzjastów narciarstwa, dzięki swoim malowniczym stokom i różnorodności tras. Jednak podczas ekscytujących wypraw na narty nie zapominajmy o kwestii bezpieczeństwa. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty zapewni nam ochronę i spokój na czas przygody w tych wyjątkowych miejscach.

Najpopularniejsze regiony narciarskie we Włoszech

Wyjazd na narty do Włoch to marzenie niejednego narciarza czy snowboardzisty. We włoskich Alpach, które znane są ze znakomitych warunków narciarskich i fantastycznych widoków, na szczególną uwagę zasługują trzy regiony: Livigno, Val Di Sole oraz Valle di Fassa. Każdy z nich oferuje doskonale przygotowane trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, ale także wspaniałe doznania kulturowe i przyrodnicze. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego te tereny przyciągają pasjonatów z całego świata.
 
Najpopularniejsze regiony narciarskie we Włoszech - infografika

Val Di Sole

Val Di Sole, czyli „Dolina Słońca”, to zachwycający obszar leżący w regionie Trydent-Górna Adyga, miejsce idealne dla fanów narciarstwa. Stanowi część kompleksu Skirama Dolomiti Adamello-Brenta, w ramach którego wytyczono około 270 km tras zjazdowych przystosowanych dla osób o różnym stopniu zaawansowania. W Val Di Sole mieści się wiele renomowanych kurortów narciarskich, stanowiących nie tylko bazę wypadową do sportowych aktywności, ale także punkt styku z kulturą i niezwykłą przyrodą Dolomitów

Ośrodki takie jak Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida i Marilleva wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę narciarską. Jak sama nazwa wskazuje, w sezonie dominują tu słoneczne dni, a opady śniegu są naprawdę obfite. Dzięki czemu na stokach możemy podziwiać zapierające dech w piersiach pejzaże pod pięknym, błękitnym niebem.

Na spragnionych zimowych przygód czekają tu nie tylko sportowe doświadczenia. Atmosfera Val Di Sole emanuje autentycznym urokiem, łącząc miejscowe tradycje z nowoczesnością ośrodków narciarskich. Wysoka jakość obsługi i gościnność mieszkańców tworzą niepowtarzalną aurę après-ski tego regionu. Nasz pobyt urozmaicą liczne dyskoteki, puby i restauracje, w których rozsmakujemy się w lokalnej kuchni. W wolnej chwili możemy wybrać się do centrum termalnego, przejść po parku narodowym, pojeździć na łyżwach, pograć w tenisa czy polatać paralotnią – możliwości jest naprawdę mnóstwo.


Livigno

Livigno (1816 m n.p.m.) to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów narciarskich w całych Alpach – prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów. W tej niesamowitej dolinie amatorzy sportów zimowych mają do dyspozycji 78 tras narciarskich o łącznej długości 115 kilometrów. Na stokach w pobliżu stacji Monte Della Neve, Vetta Blesaccia czy Carosello z łatwością odnajdą się zarówno nowicjusze, jak i bardziej zaprawieni fani narciarstwa. 

Livigno słynie jednak przede wszystkim z oferty łatwych, niebieskich tras przeznaczonych dla dzieci i osób dopiero zaczynających przygodę z nartami. Ponad 30 wyciągów znajduję się w bezpośrednim sąsiedztwie hoteli, co pozwala zjechać z trasy niemal pod same drzwi. Do pozostałych tras kursuje 6 darmowych linii autobusowych. Co istotne, intensywne opady śniegu sprawiają, że warunki narciarskie utrzymują się na doskonałym poziomie przez cały sezon, trwający od listopada do maja. Snowboardziści również znajdą tu coś dla siebie, zwłaszcza w 4 bardzo dobrze rozplanowanych snowparkach.

Oprócz niewątpliwych walorów narciarskich Livigno to nie lada atrakcja dla miłośników zakupów. Dzięki swojemu położeniu w strefie wolnocłowej obejmuje ponad 250 sklepów z atrakcyjnymi cenami, gdzie można taniej nabyć wyroby tytoniowe, alkohole, perfumy, urządzenia elektroniczne czy sprzęt narciarski. Ponadto w tej uroczej okolicy do wyboru mamy dużo dyskotek, kawiarni, pubów i restauracji ze smacznym lokalnym jedzeniem.
 


Valle di Fassa

Valle di Fassa, region położony w sercu majestatycznych Dolomitów, jawi się jako prawdziwie magiczna kraina dla koneserów górskich przygód. Dolomity, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco, obejmują słynny lodowiec Marmolada. Tutaj cudowne alpejskie krajobrazy przeplatają się z bogactwem tras narciarskich, tworząc nadzwyczajną przystań dla tych, którzy pragną połączyć wypoczynek ze sportami zimowymi. Wyjątkowość Valle di Fassa tkwi w dużej mierze w widokach towarzyszących każdemu zjazdowi. Alpejskie szczyty, pokryte białym puchem, oraz malownicze wioski tworzą niesamowitą scenerię i zachwycają swoim pięknem.

Valle di Fassa daje ogromne możliwości dla narciarzy o każdym stopniu zaawansowania, od osób początkujących do ekspertów. Można powiedzieć, że liczba tras przewyższa tu wszelkie oczekiwania. Zlokalizowanych jest tu aż dziewięć połączonych ze sobą ośrodków narciarskich, zapewniających w sumie 113 tras o łącznej długości 226 km, położonych na wysokościach od 1330 do 2630 m n.p.m. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują chociażby Civetta – skierowany głównie do średnio-zaawansowanych narciarzy, Pozza di Fassa – oferujący łagodne stoki, a także ekscytującą jazdę wieczorną, czy Marmolada – zwana także „Królową Dolomitów”. Wszystkie stoki obsługuje ponad 86 wyciągów w ramach rozległego kompleksu narciarskiego Dolomiti Superski.

Ze względu na swój typowo turystyczny charakter, okolica posiada bogatą ofertę noclegową i gastronomiczną – na miejscu znajdziemy liczne hotele, restauracje, schroniska, kwatery i rezydencje, kluby, bary i winiarnie. W wolnych chwilach możemy skorzystać również z obiektów przeznaczonych do jazdy konnej, nordic walkingu, wspinaczki górskiej, golfa czy tenisa.

Sprawdź też ubezpieczenie turystyczne do Włoch w AXA Partners

widok na stok narciarski w Dolomitach 

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie turystyczne na narty do Włoch?

Jedną z form ochrony podczas wyjazdów zagranicznych jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy mieć jednak na uwadze jego ograniczenia, związane na przykład z akcjami ratunkowymi, leczeniem w prywatnych placówkach czy transportem medycznym. Może być to bardzo ważne na wysokich alpejskich stokach, gdzie zdarzają się niefortunne sytuacje i wypadki.. Może być to bardzo ważne na wysokich alpejskich stokach, gdzie zdarzają się niefortunne sytuacje i wypadki.

Dla porównania, polisa turystyczna AXA Partners ma znacznie bardziej kompleksowy charakter niż EKUZ. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się zimową przygodą bez obaw o niespodziewane wydatki, inwestycja w odpowiednie ubezpieczenie da nam pewność, że nawet w okolicznościach nieobjętych EKUZ otrzymamy opiekę medyczną i wsparcie finansowe. Poza tym ubezpieczenie turystyczne AXA możemy nabyć online, a już po czterech godzinach od zakupu mamy dostęp do całodobowego kontaktu z konsultantami, którzy służą nam pomocą w trudnych sytuacjach.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka od AXA Partners 


Jak dostać się do Włoch na narty?


Najbardziej wygodnym i szybkim środkiem transportu do Włoch z Polski jest samolot. Główne włoskie lotniska położone najbliżej regionów narciarskich to Mediolan, Bergamo i Werona. Znajdziemy do nich wiele połączeń z polskich lotnisk np. w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Nie zapominajmy o konieczności wykupienia dodatkowego bagażu na sprzęt narciarski. Dobrym pomysłem będzie porównanie ofert linii lotniczych i wybór lotu zgodnie z planowanym miejscem docelowym we włoskich Alpach. Po przylocie możemy dostać się do ośrodków narciarskich komunikacją zbiorową albo wynająć auto na miejscu.

Przeczytaj też nasz artykuł o bagażu rejestrowanym i podręcznym w liniach lotniczych i sprawdź co możesz zabrać do walizek.

Dla lubiących podróżować własnym tempem i odkrywać krajobrazy po drodze interesującą opcją może być podróż samochodem do Włoch. Trasa z Polski we włoskie Alpy prowadzi przez Czechy lub Słowację i Austrię. Pamiętajmy, że w tych krajach obowiązują elektroniczne winiety na autostrady i drogi ekspresowe. Przed wyruszeniem w podróż sprawdźmy aktualne warunki drogowe oraz wyposażenie wymagane w poszczególnych krajach, przez które będziemy przejeżdżać. W samych Włoszech w naszym pojeździe nie powinno zabraknąć apteczki, gaśnicy, zestawu żarówek, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej, a w wyżej położonych ośrodkach również łańcuchów na koła.

Kiedy wybieramy się autem w podróż zagraniczną, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance. W AXA Partners ubezpieczenie moto assistance można dostosować do czasu trwania wyjazdu, wykupując polisę na dowolna liczbę dni powyżej siedmiu. Dzięki takiej polisie nie będziemy musieli martwić się np. o koszty naprawy lub odholowania pojazdu do warsztatu.

Zobacz także: Assistance krótkoterminowe – czym jest i dlaczego warto je wybrać?
 
Share this article: