Dobre rady na zakupy pamiątek


Od czasów starożytnych podróżnicy zbierali artefakty z miejsc, do których się udawali, na przykład pielgrzymi zabierali kawałki ziemi ze świętych miejsc, które odwiedzili. Większość ludzi do dziś lubi zbierać pamiątki, aby zabrać je do domu dla swoich bliskich lub dla siebie. Miejscowości turystyczne zazwyczaj oferują szeroki wachlarz zabytków. Łatwo zgubić się w kawalkadzie lokalnych napojów, słodyczy, pocztówek, magnesów na lodówkę i innych pamiątek.

Różne kraje (a nawet gminy) mają zazwyczaj swoje charakterystyczne pamiątki, takie jak matryoshka w Rosji czy drewniany pantofelek w Holandii. Zamiast masowo produkowanych pamiątek niektórzy turyści wolą pamiątki wykonane ręcznie, inni robią sobie pamiątkowe zdjęcia lub zbierają różne przedmioty (muszelki, kamyki) jak dawni podróżnicy.

Warto poszukać w kilku sklepach, gdyż oferują one różne ceny i jakość. Mądrzej jest więc zostawić zakupy prezentów na ostatnie dni. Jeśli szukasz dalej od centrum lub głównego szlaku turystycznego, możesz znaleźć towary w lepszej cenie i zaoszczędzić pieniądze.

Jeśli podróżujesz samolotem lub chcesz zabrać ze sobą do domu napój lub perfumy, warto kupić je w sklepach wolnocłowych na lotnisku. W przeciwnym razie możemy je jedynie przewozić w walizkach, co jest ryzykowne ze względu na ich kruchość. Polityka bagażowa linii lotniczych ciągle się zmienia, ale zawsze możesz zabrać na pokład samolotu to, co kupisz w tranzycie lotniskowym! Czy to ulubione perfumy, urocze pluszowe zwierzątko na prezent, czy też jedzenie i napoje na czas lotu, w sklepach na lotnisku znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy, aby zabrać ze sobą wraz z bagażem podręcznym.

Jeśli chcesz kupić towar o większej wartości, pamiętaj, aby poprosić o fakturę. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów.

W niektórych krajach sklepy z pamiątkami oferują możliwość targowania się o towary, co może być ciekawą przygodą dla niewtajemniczonych zakupowiczów.

Jeśli wybierzesz lokalne, rzemieślnicze produkty wykonane z naturalnych materiałów, masz gwarancję, że nie będziesz zawiedziony.

Przygotujmy się solidnie do podróży! Nie przegap naszego ubezpieczenia podróżnego o najwyższym poziomie bezpieczeństwa!