Jak złożyć wniosek o wydanie paszportu


Ubieganie się o paszport nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli poprosisz o standardowy 20-dniowy czas rozpatrywania wniosku, możesz złożyć wniosek w dowolnym urzędzie państwowym. W tym przypadku 20 dni to maksymalny czas, w jakim dokument może być gotowy, ale doświadczenie pokazuje, że może być gotowy w 8-10 dni.

Jeśli chcesz mieć pewność, że zmieścisz się w krótszym terminie, powinieneś poprosić o odbiór osobisty, aby zaoszczędzić czas potrzebny na wysyłkę. Termin na przygotowanie dokumentu liczony jest od dnia następnego po złożeniu wniosku. Jeśli jednak pilnie potrzebujesz paszportu, możesz złożyć wniosek o jego wydanie w trybie nadzwyczajnym w ciągu 7 lub 3 dni, a nawet 24 godzin. Oczywiście w tych przypadkach wymagana jest dodatkowa opłata między innymi za znaczek. O 7- lub 3-dniowy termin można wnioskować w dowolnym urzędzie ds. dokumentów, ale gotowy paszport można odebrać tylko w Centralnym Urzędzie ds. Dokumentów, a jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 24 godzin, cały proces odbywa się w Urzędzie Centralnym, więc tam należy złożyć wniosek.

Przy składaniu wniosku należy mieć przy sobie dowód osobisty, kartę adresową, a w przypadku posiadania poprzedniego paszportu, który jest nadal ważny, należy go również okazać.

Ważne jest również posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego!