Szczepienia podróżne


Przed rozpoczęciem podróży warto dowiedzieć się o panujących tam warunkach i o tym, czego można się spodziewać. Oprócz ogólnych informacji, zwłaszcza jeśli wybierasz się w egzotyczne miejsca, ważne jest, aby wiedzieć, czy w danym regionie wymagane są jakieś szczepienia. Sprawdź to dokładnie, ponieważ przepisy mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. Warto wiedzieć dokładnie, jakie szczepionki będą Ci potrzebne co najmniej dwa miesiące przed wyjazdem, ponieważ w przypadku niektórych szczepionek uodpornienie może trwać dłużej, więc nie warto ryzykować podróży.

Szczepienia, które są najczęściej potrzebne:

• Wirusowe zapalenie wątroby typu A: zakaźne zapalenie wątroby jest jedną z najczęstszych chorób, którymi można zarazić się podczas podróży. Może rozprzestrzeniać się poprzez skażoną żywność, wodę i kontakt z zakażoną osobą.

• Wirusowe zapalenie wątroby typu B: epidemia głównie w Afryce, części Ameryki Południowej, na wyspach Pacyfiku, w Europie Wschodniej, Azji PołudniowoWschodniej i w Chinach.

• Żółta gorączka: chociaż rzadko spotykana wśród turystów, jeśli podróżujesz do obszaru, o którym wiadomo, że jest zakażony żółtą gorączką lub jest obszarem endemicznym, powinieneś się zaszczepić.

• Tyfus brzuszny: poważna choroba występująca głównie w Indiach, Peru, Afryce Północnej i Zachodniej.

W prawie wszystkich krajach tropikalnych zaleca się szczepienie przeciwko błonicy i tężcowi (krztusiec/poliomyelitis) oraz zapaleniu opon mózgowych.

Oprócz szczepień ważne jest wybranie odpowiedniego rodzinnego i grupowego ubezpieczenia turystycznego!