Wakacje przyjazne środowisku


Jest wiele spraw do rozważenia przed, w trakcie i po urlopie, ale nie zawsze zastanawiamy się nad tym, jak bardzo zwiększa się nasz ślad ekologiczny, gdy wyjeżdżamy za granicę. Ale kilka małych zmian może zrobić wielką różnicę i pomóc chronić środowisko podczas wakacji.

Po pierwsze, upewnij się, że jesteś pewien, że musisz lecieć. Emisja dwutlenku węgla przez samoloty powoduje ogromne szkody dla środowiska, więc jeśli podróżujesz na odległość mniejszą niż 1000 km i możesz dotrzeć do celu np. autobusem lub pociągiem, zdecydowanie powinieneś wybrać tę formę transportu. Nie tylko zanieczyszczenia emitowane przez samoloty zagrażają środowisku, gdy mówimy o masowych podróżach: duże statki oceaniczne emitują do 100 ton zanieczyszczeń dziennie, nie tylko do powietrza, ale także do wody, więc ta forma transportu jest również bardzo szkodliwa dla środowiska, więc jeśli możesz, nie wybieraj jej.

Oprócz dotarcia na miejsce, nie zapominajmy o ekologicznym myśleniu podczas pobytu w miejscu docelowym. Na przykład, aby poruszać się po mieście, unikajmy wypożyczania samochodów lub skuterów, co jest nie tylko o wiele droższe, ale także bardziej zanieczyszczające środowisko niż chodzenie pieszo, korzystanie z lokalnego transportu publicznego lub usług bike-sharingu.

Zapomnij również o plastikowych naczyniach jednorazowego użytku i zastąp je materiałami wielokrotnego użytku, plastikowe sztućce, słomki, kubki można bardzo łatwo zastąpić metalowymi lub plastikowymi wielokrotnego użytku. Po wyjściu z plaży zawsze sprawdzajcie, czy nie ma śmieci!

Ponadto, wybieranie lokalnej, nieimportowanej żywności, takiej jak lokalne owoce morza, sezonowe owoce i warzywa, również pomoże naszej planecie, ponieważ nie będzie szkodzić środowisku. A skoro mowa o owocach morza: jakkolwiek są one wyjątkowe, nie ruszajmy ich, nie usuwajmy muszli i ślimaków z ich siedlisk, są one częścią ekosystemu!

Jednym z najbardziej szkodliwych wrogów naturalnych wód jest silnie zanieczyszczający skórę filtr przeciwsłoneczny lub grubo nakładany olejek do opalania. Jego składniki niszczą życie wodne i czystość wody, a w wielu krajach nie wolno już stosować filtrów przeciwsłonecznych. Zamiast tego powinniśmy używać filtrów przeciwsłonecznych wykonanych z naturalnych składników, które chronią nie tylko naszą skórę, ale także życie wodne.

Możemy chronić nasze środowisko w tych kilku krokach, ale dla własnego bezpieczeństwa, wykup ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem na wakacje!